logowanie i rejestracja

logowanie

09 grudnia 2014 roku w Toruniu oficjalnie  zostanie powołany do życia Klaster Spółdzielczy Spiżarnia „Kujawsko-Pomorska”.

Ta wyjątkowo cenna, oddolna  inicjatywa społeczno - gospodarcza odwołuje się do chlubnych  tradycji spółdzielczości rolniczej, zapoczątkowanej  jeszcze w połowie XIX wieku, na dzisiejszym terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez Juliana Kraziewicza. Przez lata formy spółdzielczości rolniczej były na tym terenie zawsze wyznacznikiem wysokiego poziomu gospodarczego i samoorganizacji rolników – cech tak niezbędne  dla kierunków zmian  dzisiejszego rolnictwa i gospodarki żywnościowej kraju.

Ideą klastra spółdzielczego jest organizacja mikro i małych przedsiębiorców w formę powiązania kooperacyjnego (przybierającą formę  klastra) co ma przyczynić się  w dłuższej, ale wymiernej  perspektywie czasu,  do zwiększenia innowacyjności regionu, czego skutkiem będzie rozwój konkurencyjnego, nie tylko w skali kraju, województwa .  Przedsiębiorcy województwa kujawsko-pomorskiego świadomi są korzyści wynikających ze współpracy w ramach powiązań kooperacyjnych, stąd właśnie inicjatywa 16 firm o uznanej pozycji rynkowej, integralnie związanych są z tym regionem.

Głównym celem klastra spółdzielczego  jest promocja kulinarnego dziedzictwa  województwa kujawsko- pomorskiego  realizowana przy aktywnym wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego .

Powołanie klastra spółdzielczego ma  na celu w szczególności  zaakcentowanie  olbrzymiego potencjału regionu przez  wypromowanie  powstających  tu produktów spożywczych na bazie wypracowanych  tradycji i doświadczeń w zakresie upraw,  hodowli oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.

Kujawsko-pomorskie słynie nie tylko z  toruńskich pierników. To także owoce miejscowych sadów, pól i lasów. Może pochwalić się znakomitymi wiśniami, śliwkami przerabianymi na powidła, czy jabłkami, stanowiącymi podstawowy surowiec do produkcji cydru. Na bazie tradycyjnych okowit powstają tu wyśmienite nalewki. To świetnej jakości zboża umożliwiły powstanie tak unikalnych produktów jak Podpiwek Kujawski czy Żur Kujawski, a także bogatej gamy chlebów razowych i orkiszowych oraz pierników. Tu można również zasmakować w wyjątkowych smakach dziczyzny. Zachowanie pogłowia starej rasy świń złotnickiej pstrej pozwoliło przetrwać przetwórstwu wędlin z mięsa tej odmiany.

 

Klaster Spółdzielczy Spiżarnia „Kujawsko-Pomorska”

                                                                     foto : materiały prasowe

W wieloletniej tradycji Kujaw i Pomorza dużą rolę odgrywa także hodowla gęsi oraz związany z tym przerób mięsa gęsiego ("Gęsina na św. Marcina" czy słynna gęś owsiana).

W bogatej palecie kujawsko-pomorskich produktów spożywczych nie może zabraknąć także olejów, miodów, mleka, śmietany, twarogów, serów a także kajmaku.

Status klastra zakłada otwartą formułę Spółdzielni, do której będą mogły przystąpić zarówno firmy jak i indywidualni producenci. Założycielom klastra spółdzielczego szczególnie zależy  na promowaniu każdej, nawet najmniejszej przedsiębiorczości. Stawiają oni na regionalne mikro firmy i drobnych wytwórców produktów żywnościowych, nawet tych nie certyfikowanych.

Swoją działalność  Spiżarnia „Kujawsko – Pomorska” rozpoczyna od konferencji prasowej  09 grudnia 2014 r.,  podczas której zostanie przedstawiona strategia i inicjatywa utworzenia Spółdzielni. Zostaną tam także przedstawione firmy uczestniczące w inicjatywie klastra oraz ich produkty.

Pierwsze wystąpienie Klastra Spółdzielczego Spiżarnia „Kujawsko – Pomorska” na imprezie międzynarodowej  jest przewidziane już w najbliższym czasie tj.  w Berlinie, na targach żywnościowych Grüne Woche, w dniach 16 – 25 stycznia 2015 roku.