• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń

Pszczół ponoć ubywa a pszczelarzy przybywa.  Na jarmarkach czy kiermaszach ze zdrową żywnością pszczelarze stanowią widoczna grupę wystawców oferujących produkty pszczelarskie: miody, pyłek kwiatowy, pierzgę , figurki z wosku a nawet miody w plastrach czy też różne mikstury i miody pitne. Wiele z tych znakomitych produktów potwierdzonych jest stosownymi certyfikatami jakości i pochodzenia, a szereg z nich uzyskało nawet tytuły produktów tradycyjnych, regionalnych czy produktów lokalnych.  

Czy  na jarmarkach można więc bezpiecznie kupować  takie produkty? Przy udziale organizatorów, specjalistów i ekspertów z dziedziny pszczelarstwa organizowane są  specjalistyczne targi, jarmarki, ostatnio np. Targi Pszczelarskie 2016 w  Szepietowie  na Podlasiu. Jak widać wiele się ku temu robi .  A jeśli nie ma w okolicy akurat takich jarmarków? Pozostają wówczas targowiska, sklepy  i oczywiście bezpośredni producenci- pasieki.

Latem ubiegłego roku zwiedzaliśmy tajemnicze, kamienne kręgi  w Borach Tucholskich. Zainteresowały nas rozlepione na drzewach karteczki, zapewne skierowane do odwiedzających to miejsce, z reklamą miejscowej , leśnej pasieki i oferującej różne gatunki  miodów : lipowego, wielokwiatowego czy  lipowo-leśnego. Piękna, zdrowa  i czysta ekologicznie okolica aż nadto skłaniała do tego aby zaopatrzyć się przy okazji w zdrowy i pyszny miód na zimę. Wyjechaliśmy obładowani słoikami z miodem lipowo-leśnym, marząc o aromatycznej herbatce w zimowe wieczory i opowieściach dla dzieci o pożytecznych pszczółkach pracowicie znoszących nektary i pyłki do ula.

 

 

 

Rozczarowanie przyszło z pierwszym śniegiem, kiedy to po kilku miesiącach leżakowania w piwnicy miód lipowo-leśny ani myślał się skrystalizować  ( napis na metce słoika producent przestrzegał przed  fałszywym miodem gdyby były takie objawy!) – miodek dalej zachowywał konsystencję  ciemnobrązowego syropu z grudami grubej krupy,  no, ale może on tak miał!  Jeszcze większe zaskoczenie było, kiedy w międzynarodowym towarzystwie smakoszy miodu,  zachciało się nam zaimponować miodem lipowo-leśnym z ekologicznie czystych Borów Tucholskich. Po minach wszystkich degustatorów ( i naszych, tzn. nabywców tegoż miodu) widać było wszystko. Wstręt i odraza.  Zero aromatu i zapachu charakterystycznego dla naturalnego miodu, natomiast  gwałtownie wyczuwało się  gorzki, ordynarnie  drapiący gardło- smak cukrowej brei, służącej być może do podkarmiania pszczół  zamkniętych w ulach, ale nie do rozkoszowania się nutami kwiatów lipy czy leśnych ziół.  Daliśmy się nabrać  fałszerzom miodu!  Dzwoniąc do „producenta” miodu pod  zamieszczony  na etykietce słoika numer telefonu (?!) usłyszeliśmy, że ich miód wszystkim smakuje tylko my wybrzydzamy! Certyfikatu pasieka oczywiście nie posiada.

Zdumiewające!,  bimbrownicy podrabiający w lesie  alkohol  świadomie  trujący  świadomych, klientów- dorosłych alkoholików,  są ścigani  z mocy prawa .

Fałszerze miodu  goniący za łatwym zyskiem,  z całym przekonaniem  i perfidią,  trują małe dzieci, którym w chorobach i przeziębieniach rodzice podają najczęstsze antidotum- herbatki z miodkiem. Proceder takich „pszczelarzy” jest więc wyjątkowo naganny i odrażający, wymagający powszechnego potępienia zarówno przez konsumentów, instytucje sanitarne  jak i coraz liczniejsze, uczciwie funkcjonujące środowisko pszczelarskie.

Jak więc odróżnić prawdziwy miód od fałszywego?  Jak ocenić jego jakość? Niestety nie jest łatwo, mylący jest wygląd miodu, stopień krystalizacji a nawet smak.  Dawniej, kiedy dostępne były kopiowe ołówki, zamaczając  jego wkład rozpuszczający się w wodzie, nie trudno było sprawdzić czy miód był „chrzczony”.  Kontrola organoleptyczna owszem wskazana,  jednakże  sprzedający na targowiskach niezbyt chętnie proponują  degustację miodu. Kupujemy więc  „kota w worku”, tym bardziej, że  i tu,  w różnych słoiczkach może być różny towar. W ostatnich latach na naszym rynku pojawia się  hurtowo sprowadzany miód z krajów pozaunijnych!  (Chiny, Ukraina) rozlewany i  sprzedawany, niestety  jako polski, również beznadziejnej jakości. Koszt zakupu w sieci 100 szt. etykietek jak na słoikach-11 zł.  Być może w Borach  trafiliśmy na takiego wyjątkowego „producenta”, którego wyrobów serdecznie nie polecamy!

Zapewne miód należałoby kupować od certyfikowanych pszczelarzy i żądać od nich przy zakupach stosownych uprawnień, ale czy wszyscy te certyfikaty posiadają?,  a  jeśli nie,  to czy należy ich wszystkich traktować podejrzliwie?  Pewno nie, ale właściwy  dystans należy zachować. Kupować od zaufanych sprzedawców?  Tak! Tylko że w ich poszukiwaniu , „nadzialiśmy” się  już w pierwszym podejściu, przy czym wszystko wskazywało na pozytywny efekt. Trzymajmy się więc  zdrowego rozsądku oraz przepisów sanitarnych . Czasami warto zapłacić parę złotych więcej  uznanemu producentowi  za dobry towar,  a takich w Borach Tucholskich jest wielu i mieć z tego przyjemność oraz zdrowotny pożytek.

Jarmarczny 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Ceramika artystyczna,rzeźba w drewnie, rękodzieło artystyczne.
Piotr Marciniuk | Rzeźba | Kobylec
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Zdzisława Gulgowska artystyczny haft ręczny.
Wszystkim, którzy lubią przebywać z naszymi pracami dziękujemy i cieszymy się ich obecnością w Waszych przestrzeniach.