• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń

 

Hola to malutka, historyczna wieś poleska założona w XVI wieku, położona w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego  i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal granicy z Ukrainą w powiecie włodawskim. Miejsce to magiczne, które jak magnes corocznie przyciągające ludzi swoim atrakcyjnym położeniem, wiarą prawosławną, wielokulturowością i historią kształtowaną wiekami przez żyjące na tych ziemiach od pokoleń społeczności tutejsze, polskie, ukraińskie czy żydowskie.

Chroniąc dorobek kultury ludowej i materialnej właściwej temu  regionowi, w Holi utworzono Skansen, który  istnieje od 1985 roku. Pieczę nad nim sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie, pomysłodawcy i jego założyciele, a także Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Skansen jest prowadzony społecznie.

 

Skansen w Holi- chałupa przeniesiona z miejscowości Wyryki, fotografia : Dariusz Jaremek

Spośród obiektów Skansenu, centralne miejsce zajmuje chałupa przeniesiona z miejscowości Wyryki. W skansenie jest również bardzo cenny zabytek, wiatrak-koźlak z początku XX w. ze wsi Wołoskowola w powiecie parczewskim. W skład skansenu wchodzą również : kuznia ze wsi Kaplonosy  oraz inne drewniane zabudowania mieszkalne czy gospodarskie, a także kapliczka i krzyże przydrożne, ule-kłody, garncarski piec, studnia z żurawiem, w ukraińskiej gwarze nazywana zwodorom.  Liczba obiektów jest niewielka, jednak zwiedzający nie powinni odczuwać niedosytu. Budynki są bowiem bogato wyposażone.
 

W Holi istnieje  jedna z najpiękniejszych na Lubelszczyźnie drewnianych cerkwi: św. Antoniego Peczorskiego i św. Paraskiewy z XVIII wieku, to tu odbywa się ważny i huczny, doroczny odpust- Praznyk ku czci patrona cerkwi poświęconej świętemu Antoniemu Peczerskiemu, zmarłemu w połowie XI wieku, mnichowi i pustelnikowi. W Kościele Prawosławnym uznaje się Go za prekursora tradycji pustelniczego życia zakonnego na ziemiach Rusi.

Wnętrze cerkwi w Holi,  fotografia : Dariusz Jaremek

Raz w roku wieś Hola, na jeden dzień zamienia się w jarmarczne miasteczko, a to przez Jarmark Holeński, który związany jest właśnie ze świętem prawosławnym, odpustem ku czci św. Antoniego. Prawosławna Liturgia Święta ma miejsce w zabytkowej cerkwi w Holi z 1702 roku. Jarmark Holeński to wydarzenie kulturalne, religijne, międzynarodowe, to jeden z wielu sposobów ocalenia przed zapomnieniem tego, co nadbużańskie, to również sposób na szukanie jedności, pojednania bratnich narodów słowiańskich, to swego rodzaju „pomost porozumienia”,  jak nazwała imprezę uczestniczka Jarmarku Holeńskiego Regina Redde z Dubeczna, członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego.

Turyści i okoliczni mieszkańcy mają okazję podziwiać w tym dniu  piękno liturgii prawosławnej oraz posłuchać śpiewu polifonicznego. Swoje wyroby prezentuje na jarmarku kilkudziesięciu wystawców: malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy i innych twórców ludowych, np. warsztaty kowalskie, tkackie. Przyjezdni promują swoje produkty lokalne w tym miody z pasiek ziemi włodawskiej, Chełmszczyzny i Roztocza. Jarmark w Holi to nie tylko rękodzieło, ale to również śpiew i muzyka ludowa. Na scenie w zagrodzie poleskiej skansenu w Holi prezentują się zespoły ludowe z różnych stron Polski, Ukrainy i Białorusi.

Jarmark Holeński,  fotografia : Dariusz Jaremek

Jarmark Holeński rozkwitał przez dziesięciolecia i stał się jednym z najpiękniejszych polskich  jarmarków, a także  jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalno-etnicznych polsko-ukraińskiego pogranicza.

Pomysłodawcami tego etniczno - religijnego wydarzenia są Tadeusz i Alina Karabowiczowie, którzy po raz pierwszy zorganizowali Jarmark Holeński w 1996 roku.

Warto doświadczyć atmosfery Holi w tym szczególnym dniu, kiedy to twórcy ludowi z całej Polski, nie tylko z Podlasia przyjeżdżają tutaj, aby nie tylko sprzedać swoje dzieła, ale również wymienić się doświadczeniami, zwyczajnie pobyć ze sobą.

źródło : www.skansen.info.pl

 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Warsztat garncarski Neclów funkcjonuje w ramach Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie
Alicja Brzozowska jest mistrzynią haftu artystycznego, w pracach wykorzystuje głównie motywy łowickie
Plastyka obrzędowa, bibułkarstwo, ozdoby świateczne
Zapraszam do mojego Magicznego Świata zakupów do Ażurowych Dekoracji pełnych miłości, pasji i serca.
Artysta ludowy-rzeźbienie ptaszków.
Wykonawstwo wielkanocnej plastyki obrzędowej: zdobieniem pisanek, bibułkarstwo, palmy wielkanocne