logowanie i rejestracja

logowanie

 

Szalejący od kilku dni w północnej Europie orkan Ksawery wstrzymał lub uniemożliwił otwarcie planowanych w święto mikołajkowe wielu jarmarków adwentowych i świątecznych.

Wichury i śnieżyce panujące w Szwecji, Niemczech, Polsce, Litwie i innych krajach zakłóciły uroczystości rozpoczęcia jarmarków, niszczyły ustawiane miejskie choinki, przewracały jarmarkowe domki, stragany i świąteczne dekoracje.

W północnych Niemczech prędkość wiatru przekraczała 150 km/godz., fale morskie wdzierały się  do miast, opustoszały ulice, zamykano szkoły, lotniska i instytucje państwowe, niestety pozamykano także tradycyjne, organizowano często z ogromnym rozmachem, adwentowe przedświąteczne jarmarki w Bremie, Hamburgu, Lubece, Schwerinie czy Rostocku.

W Szczecinie Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku Książąt rozpoczął się mimo szalejącej w Szczecinie wichury. Wielu wystawców Jarmarku jednak sceptycznie ocenia frekwencję odwiedzających w ciągu najbliższych niespokojnych dni.

Gdańsk i Gdynia chociaż bardzo starannie przygotowały się do imprez okresu przedświątecznego zmuszone zostały z uwagi na złe warunki meteorologiczne oraz ostrzeżenia o silnym wietrze i opadach deszczu ze śniegiem, do przełożenia uroczystości miejskich oraz otwarcia Jarmarków  Bożonarodzeniowych w Gdańsku na Targu Węglowym i w Gdyni na Skwerze Kościuszki.

 

 

                                                                                foto : mat. prasowe 

We Wrocławiu zamknięto jarmark świąteczny, gdzie silny wiatr całkowicie zniszczył  jeden domek jarmarkowy  a kilka innych poprzewracał i uszkodził. Koniecznym okazało się dodatkowe mocowanie domków oraz wymiana zniszczonych banerów i dekoracji.

Podobne skutki żywiołu dało się zaobserwować w wielu innych miejscowościach kraju.

Mamy nadzieję, iż rózgi mikołajowe wystraszą Ksawerego i w najbliższy weekend wszyscy znów zanurzymy się w magicznej, przedświątecznej atmosferze jarmarków i kiermaszy.