logowanie i rejestracja

logowanie

Organizowany w minioną niedzielę przez Muzeum Etnograficzne w Gdańsku Oliwie, w scenerii Parku Oliwskiego, Dzień Kaszubski Letniego Jarmarku odbywał się przy dzwiękach kaszubskich nut i kolorów a swoje wyroby prezentowało grono twórców lokalnych z Pomorza. 

Widzieliśmy misternie wyczarowane igłą, kaszubskie i kociewskie hafty pań : Stanisławy Prokop i Hanny Chabrowskiej z Gdańska. Kolekcję wyrobów wiklinowych a także kapeluszy kaszubskich dla pań i panów zaprezentowali pp. Kanczkowscy z Luzina. Galeria Rękodzieła i Sztuki Ludowej z Czapielska na Kaszubach pokazała ciekawe witraże  wykonywane tradycyjną techniką, zaś stereotypy o kiepskiej kondycji lokalnego rynku pamiątkarskiego skutecznie przełamywało wydawnictwo CZEC, prezentując udaną gamę upominków i gadżetów z kaszubskimi motywami ( przy całym szacunku dla pamiątek z Podhala, to one powinny królować na pomorskich szlach turystycznych!).

Całości imprezy dopełniały zorganizowane warsztaty plastyczne dla dzieci i oczywiście kaszuba-wodzirej z kaszubską gwarą, dowcipem i tabaką,   twórca ludowy z Luzina, Mieczysław Kanczkowski.

Była to piękna etnograficzna impreza, jakich na Pomorzu powinno być więcej, szczególnie takich, które będą promować i prezentować autentyczne wyroby kaszubskich twórców ludowych, oraz lokalnych producentów ekoproduktów.

Twórcy ludowi, tak skutecznie budujący kulturę lokalną swoich etnokrain, na co dzień zaś spotykają z niechęcią biurokratów, represyjnością fiskusa oraz brakiem uznania lokalnych władz, co szczególnie podkreślają w rozmowie z nami, znani działacze kaszubscy i regionaliści : Eugeniusz Pryczkowski i Mieczysław Kanczkowski.

zg