logowanie i rejestracja

logowanie

Miasto Zgierz jest jednym z wielu polskich miast, gdzie po wojnie osiedliło wielu Polaków z okolic Wilna i Kresów Wschodnich,  pamiętających wspaniałe tradycje wileńskich , kaziukowych  jarmarków. To z ich inspiracji w mieście organizowany  będzie w dnach 10-11.03.2017 r. już po raz trzynasty, cieszący się wielkim powodzeniem Zgierski Kaziuk  

Pierwszy Zgierski Kaziuk odbył się w 2005 roku, przybyło na niego kilku wystawców. Tegoroczna edycja ma już ponad sto zgłoszeń! Jarmark kaziukowy rozpocznie się w sobotę 11 marca o godzinie 10:00 na placu Jana Pawła II. Na straganach pojawią się wileńskie suszone wędliny, ciemne pieczywo i dziesiątki innych regionalnych specjałów. Nie tylko zza wschodniej granicy, do Zgierza przyjeżdżają również wystawcy z Podhala, Podlasia czy z regionu łowickiego. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszą się wyroby rękodzielnicze. 

 

 

Zgierski Kaziuk to także spotkania z kulturą. Z Rejonu Wileńskiego przyjadą Zespół Wokalny "Rudomianka" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Jawor". Na sobotnim koncercie w Zespole Szkół i Placówek Kwalifikacji Zawodowych przy ul. 3 Maja 46 pojawią się również dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego Julii Szwajcer, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury. Tradycyjnie nie zabraknie kapeli Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta". Do organizacji Zgierskiego Kaziuka włączyła się też młodzież z Gimnazjum nr 3, która na placu Jana Pawła II zatańczy poloneza, a następnie zaprosi do kawiarenki "U Mickiewicza". 

Tegorocznego Kaziuka zainauguruje spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem. Aktor znany m.in. z "Seksmisji" i "Generała Nila" spotka się ze zgierzanami w piątek 10 marca w bibliotece przy ul. Długiej 29a, początek godzina 17:30. 

źródło : http://miasto.zgierz.pl/