• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń


Termin jarmark wywodzi się z języka niemieckiego od słowa Jahrmarkt – coroczny rynek, targ. W Polsce często termin jarmark używa się zamiennie z terminem targ.

Jarmarki są tak stare jak stary jest handel między ludźmi. W starożytnych Chinach, imprezy targowe organizowano z okazji świąt religijnych już w XII wieku p.n.e. Były one również organizowane w trakcie igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji, a w imperium Rzymskim organizowano je regularnie. W Europie zachodniej najprawdopodobniej pierwszy jarmark powstał w Saint-Denis pod Paryżem w 629 r., a począwszy od X wieku jarmarki stały się powszechne .

W czasach średniowiecznych jarmarki tworzono przy dobrze strzeżonych zamkach czy klasztorach, zwykle na skrzyżowaniach szlaków komunikacyjnych (np. przy szlaku bursztynowym). Miejscowa ludność zaopatrywała się u przybywających z oddali kupców w towary nie występujące lokalnie często na zasadzie wymiany dóbr.

Przybysze handlowi prócz towarów przywozili nieznaną kulturę, opowieści i zachowania, a w targach uczestniczyły grupy wróżbitów, muzyków, trubadurów, kuglarzy, itp., tym sposobem jarmarki stawały się też centrum rozrywki i kopalnią wiedzy dla ludzi.

W Polsce jarmarki rozpowszechniły się w średniowieczu – początkowo jako forma wymiany hurtowej, głównie płodów rolnych między producentami i kupcami a z czasem przeistoczyły się w praktyczną formą handlu detalicznego.

Prawo do organizowania jarmarków miało formę pożądanych przywilejów, nadawanych miastom przez władców lub hierarchię kościelną i stawało się ważnym czynnikiem ich rozwoju.

Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji świąt kościelnych. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei), a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarku cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od kilku dni   do kilku tygodni i na ten czas stawały się chronioną strefą wolnego handlu.

Masowy napływ na jarmarki kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitu miast jarmarcznych. Od początku XII wieku funkcjonowały jarmarki, na których wymieniano towary z Bliskiego Wschodu oraz zachodniej i północnej części Europy.

W Polsce jarmarki upowszechniły się w XIII wieku w Gdańsku i we Wrocławiu, a w wiekach późniejszych we Lwowie, Łucku, Pińsku, Grodnie, Wilnie (głównie produkty leśne); Jarosławiu, Kłecku (sukna), Przemyślu, Przeworsku (woły); Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Toruniu (zboża) i Lublinie (wina węgierskie, zboża, woły).

 

Jarmark na Podolu

Jarmark na Podolu

 

Na jarmarkach skupowano towary wywożone masowo (szlakami wodnymi i lądowymi) na zachód Europy (zboża, futra, woły, produkty leśne, len). Z zachodniej Europy przywożono sukno, wyroby metalowe, korzenie, wino, dobra luksusowe.

 

 

 

Współcześnie coraz częściej organizowane jarmarki mają lokalny zasięg i stanowią rodzaj atrakcji miejskich, festynów, imprez promocyjno-handlowych, np. największy europejski targ uliczny - Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Jarmark Jagielloński w Lublinie, Jarmark Wdzydzki w skansenie Wdzydze Kiszewskie, Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie, Wrocławiu itp.

Nie bez znaczenia we współczesnych czasach kryzysów gospodarczych i szalejącego bezrobocia, szczególnie w gminach i małych miejscowościach, jarmarki stwarzają możliwość podjęcia pracy zarówno dla wystawców- sprzedających jak też przy obsłudze imprez (w sferze organizacji i rozrywki). Wielu początkujących przedsiębiorców, twórców ludowych, rękodzielników, ludzi szukających pomysłu na swoje życie zawodowe na jarmarkach miało okazję do zweryfikowania swoich pomysłów i propozycji z odbiorem rynkowym. Jarmarki są wspaniałą i od pokoleń sprawdzoną platformą aktywizacji zawodowej zarówno dla młodzieży jak i ludzi dojrzałych, bezrobotnych a chcących pracować i się samo realizować. Nie zawsze znajduje to uznanie i poparcie w oczach rządowych instytucji powołanych do walki z bezrobociem.

Jarmarki poprzez swoją atrakcyjność stają się cenionym produktem turystycznym i znakomitym miejscem promocji miejscowości, regionów, ściągając na ten okres turystów i przyjezdnych. Wiele gmin i miast wykorzystało ten atut do swojego rozwoju m.in. poprzez pozyskiwanie środków pozabudżetowych z UE.

 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
Wyjątkowe i niepowtarzalne ręcznie wypalane obrazy na drewnie
Wyroby Orientu na polskich jarmarkach
Tworzymy pokazy ogniowe, oprawione pirotechniką, zakończone integracją z ogniem dla odważnych z publiczności.
Wystawiam artystyczne pierniki świąteczne oraz okolicznościowe
Zespół prezentuje tańce i piosenki kaszubskie, ukazujący bogactwo i urok folkloru kaszubskiego
Zespół Banda-Burek został założony jesienią 1953 roku i prezentuje małopolskę