W  najbliższa sobotę  12 września 2020 roku w leśnickim zamku odbędzie się  V edycja Festiwalu Herbaty „Czaisz?”. W tym samym dniu minie też 10 lat od chwili, gdy we wrocławskiej Czajowni wybrzmiał gong oznaczający jej otwarcie. Będzie więc okazja do podwójnego świętowania!

W programie imprezy znajdą się warsztaty i degustacje, wykłady i pokazy, stoiska z najlepszymi herbatami, ceramiką, czekoladami i innymi delikatesami oraz smacznym pożywieniem.

Wystawcy

Herbaty:

Czajownia
The Tea
CharkaChaYou
dobrejherbaty.pl
onecupoftea.pl
Herbaciarnia Laja / Puerh.pl
Kraina Herbaty

Ceramika:

Andrzej Bero
Studio Cedrowy
Pola Słomka

Inne:

U Dziwisza
Złota Patoka
KAME
Pierniki Wrocławskie
Punk.gastro

Program

12:30 (na polanie za Zamkiem) Cha – Yoku – czyli jak codzienność zmienić w rytuał. (Rezerwacja miejsc)

Sala Warsztatowa (na każdą z atrakcji obowiązują bilety – 15 zł do kupienia w biletyna.pl)

12:00 Warsztaty tworzenia opakowań i etykiet do herbaty (kup bilet)
13:00 Warsztaty Onigiri (brak miejsc)
14:00 Pairigng czekolady i herbaty (brak miejsc)
15:00 Degustacja leżakowanych herbat oolong z Tajwanu (brak miejsc)
16:30 Warsztaty – Herbata na biurku (kup bilet)
18:00 6 kroków na ścieżce herbaty (kup bilet)

Sala wykładowa (wstęp bezpłatny – obowiązują zapisy)

W związku z zasadami obowiązującymi w czasie pandemii COVID-19 wszyscy uczestnicy wykładów muszę zostać skorzystać z bezpłatnych zapisów. Zapisy ruszają od poniedziałku 7 września. 

12:30 Czekolada – od ziarna do tabliczki (Karolina Rożańska)(Rezerwacja miejsca)
13:30 Krótka prelekcja o terroir i jego wpływie na smak herbaty oraz cupping czarnych (czerwonych) herbat za pomocą zestawów do cuptastingu (Rafał Przybylok)(Rezerwacja miejsca)
15:00 HERBATA bez HERBATY (Robert Tomczyk)(Rezerwacja miejsca)
17:00 10 lat Czajowni Wrocław (Monika Hibner-Mońka, Piotr Mońka)(Rezerwacja miejsca)
18:30 Relacja z podróży herbacianej do Wietnamu (Ivan Sitsko i Karolina Tamioła)(Rezerwacja miejsca)

Otwarty Turniej Toucha (Tōcha 闘茶).

Tōcha (闘 茶) to japońska gra towarzyska polegająca na identyfikacji różnych rodzajów herbaty. Choć zwyczaj ten powstał w Chinach, gdzie w czasach dynastii Tang był znany jako Doucha (闘 茶), potem jednak, w okresie Kamakura (od 1185 do 1333 roku), mocno rozprzestrzenił się w Japonii. Z początku degustacje herbaty koncentrowały się na ocenie jakości różnych oferowanych rodzajów herbat, jednak później Tōcha stała się przyjacielskim konkursem, w którym gracze próbowali kilku herbat i odgadywali region, z którego pochodzą. Konkurs ostatecznie osiągnął ustandaryzowaną formalną procedurę znaną jako „cztery rodzaje i dziesięć czarek”, w której uczestnicy próbowali po trzy czarki trzech różnych herbat i jedną czwartej odmiany. Gra odbywała się w pokoju zwanym kissa-no-tei. Gospodarz wydarzenia był nazywany teishu. Nagrody, w tym jedwabie, broń, złoto i biżuteria dodawały prestiżu dumnym zwycięzcom. Pod pewnymi względami Tōcha może być uważana za kamień milowy w rozwoju kultury picia herbaty,  ponieważ była pomostem między stosowaniem herbaty przez mnichów buddyjskich zen w celu zapobiegania senności, a świecką ceremonią parzenia herbaty. Po raz pierwszy spopularyzowała picie herbaty poza klasztorami. Spotkania Tōcha często były gwarne, hałaśliwe, podobne do konkursów hazardowych. W rezultacie ich rozgrywanie zostało zakazane (z niewielkim skutkiem) przez Ashikagę Takauji w XIV wieku.

Otwarty Turniej Tōcha odbędzie się w dniu 12.09.2020, podczas Festiwalu Herbaty CZAISZ?, na terenie Centrum Kultury Zamek, Plac Świętojański 1, we Wrocławiu, w godzinach od 12 do 17.

Organizatorem Turnieju są: Centrum Kultury ZAMEK, Czajownia Sp. z o.o. oraz Towarzystwo Miłośników Herbaty (Spolek milcu caje s.r.o.). Sponsorem nagród w Turnieju są Czajownia Sp. z o.o. oraz Towarzystwo Miłośników Herbaty (Spolek milcu caje s.r.o.). W Turnieju zostanie wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzyma zestaw 100 różnych herbat o łącznej masie kilku kilogramów. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy oraz upominki.

Uczestnictwo: do Turnieju może przystąpić każdy, kto wypełni i wyśle formularz zgłoszeniowy oraz opłaci wpisowe w wysokości 30 zł normalny / 20 zł ulgowy (uczniowie i studenci do 26 roku życia). Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w Turnieju za zgodą opiekuna prawnego. W rozgrywce wystartować może nie więcej niż 50 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

źródło : http://www.zamek.wroclaw.pl/