Piaseczyńskie Jarmarki  w Piasecznie - zawsze atrakcyjne i oblegane. Ciekawy program, znakomici artyści i wystawcy, to wynik pracy i zaangażowania Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno a w szczególności Muzeum Regionalnego w Piasecznie. Tegoroczny XIV Jarmark Piaseczyński 2018 odbywał się w dniach  8-9.09.2018 roku pod hasłem “Shalom Piaseczno”, czyli spotkania z kulturą żydowską.

 

foto: Marcin Borkowski

Sobota przepełniona była wydarzeniami towarzyszącymi m.in. odbył się spacer miejski z przewodnikiem pn.: “Śladami piaseczyńskich Żydów”. W niedzielę uliczki w centrum Piaseczna zamieniły w jarmark i zapełniły się straganami prezentującymi kulturę i kuchnię żydowską, stoiskami twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła oraz rękodzieła artystycznego. Można było skosztować kuchni regionalnej, słodkich wypieków, miodu i wyrobów pszczelarskich.

 

Skwer Kisiela przeistoczył się w małe miasteczko żydowskie, gdzie na sianie wylegiwała się koza oraz można było przyjrzeć się pracy szewca i krawca. Skosztować można było kuchni żydowskiej, a także wziąć udział w warsztatach tańca izraelskiego. Na terenie Zakątku Kultury można było wziąć udział w warsztatach wycinanki żydowskiej, kołysanki hebrajskiej, a także poznać język hebrajski. Zainteresowane osoby mogły obejrzeć plenerowe wystawy historyczno-fotograficzne: “Piaseczyńscy chasydzi” oraz “Śladami przeszłości Ger”. Oprócz jarmarcznych kramów na scenie umieszczonej na Rynki Miejskim, można było posłuchać występów: Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, zespołów Sholem  (Zespół SHOLEM (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz. Na jarmarku i scenie wystąpili także inni artyści i zespoły prezentujący muzykę i kulturę żydowską.

Podczas wydarzenia udało się odtworzyć jarmarczny klimat, przybliżyć tradycyjną kulturę i dawne rzemiosło, zaś  mieszkańcy zainteresowali się dziedzictwem kulturowym miasta i regionu.

Relacja na podstawie tekstu w : https://piaseczno.eu/relacja-z-jarmarku-piaseczynskiego-2018/

Autorem wszystkich prezentowanych zdjęć  jest p. Marcin Borkowski: