Jarmark Dominikański w Choroszczy jest jednym z najciekawszych letnich wydarzeń plenerowych na Podlasiu, to letnie święto rzemiosła, rękodzieła, muzyki i rozrywki!

29 Jarmark Dominikański zapisze się w naszej pamięci na długi czas! 5 sierpnia 2018 był bardzo gorącym dniem pod względem pogody jak i atrakcji, których można było doświadczyć w pięknym mieście jakim jest Choroszcz.

 

Trochę historii

Nie byłoby w Choroszczy Jarmarku Dominikańskiego bez dominikanów. Zakonników sprowadził do miasteczka w 1654 roku wojewoda trocki Mikołaj Stefan Pac herbu Gozdawa. Dominikanie dysponowali klasztorem z 12 celami, opiekowali się sanktuarium Matki Bożej, prowadzili przyklasztorną szkołę i, zgodnie z dewizą zakonną „Laudare, Benedicere, Praedicare”, chwalili, błogosławili i głosili. Bez wątpienia znakomite okoliczności do pracy kaznodziejskiej stwarzał doroczny odpust na św. Dominika oraz towarzyszący mu jarmark dominikański zapełniający uliczki ludnego już wówczas, bogatego w sklepy i browary miasteczka, dziś kojarzonego z Podlasiem, a wówczas należącego do ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Pierwszy jarmark w nowej, odnowionej formie został zorganizowany w niedzielę 5 sierpnia 1990 roku. Sześć straganów i „mobilna” scena przyciągnęły jednak tłumy. Jarmark Dominikański na trwale wpisał się w kulturalno-rozrywkowy krajobraz Choroszczy i Podlasia.

 

O przebiegu jarmarku

Oficjalne otwarcie 29. Jarmarku w Choroszczy w niedzielę 5 sierpnia rozpoczęło się od występu zespołu Klepaczanki, który działa przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zespół folklorystyczny powstał w 1985 r. we wsi Klepacze i od tej pory jest dumą podlaskiej sceny folk. Podczas występu wszyscy spragnieni kultury ludowej mogli doznać pięknego i wielobarwnego występu wykonanego z przytupem i z pasją.

 

foto: https://www.facebook.com/JarmarkDominikanskiwChoroszczy

 

Zespoły to nie wszystkie atrakcje na Jarmarku jakich uczestnicy mogli doświadczyć. Podczas imprezy było można obejrzeć zabytkowe auta stowarzyszenia Moto Retro, poddać się masażowi dłoni, a także odwiedzić dwa sektory stoisk (rękodzielnicze i handlowe). Wśród stoisk znajdowały się między innymi miody, ręcznie szyte maskotki, grabie, koszyki, szydełkowe serwety i maskotki, tkane chodniki, biżuteria, ikony, akcesoria odzieżowe, ceramika, chleby, lizaki i obwarzanki, regionalne wędliny, przysmaki węgierskie, litewskie, kruszewskie m.in. smakowite kołacze węgierskie. Na miłośników militariów czekała amfibia, przejażdżka którą oferowała niezapomniane doznania.

Oczywiście najmłodsi nie pozostali z niczym i na terenie Jarmarku działała Strefa Dziecka, gdzie czekały na nie różnego rodzaju animacje i zabawy. 

 

Kapela Batareja, foto: http://jarmark.choroszcz.pl

 

Kolejnym zespołem również pozostającym w konwencji folklorystycznej była Kapela Batareja tworzona przez czworo twórczych ludzi z Białegostoku. Kapela powstała w 2017 r., a ich fascynacja muzyką tradycyjną z różnych stron Polski idealnie wkomponowała się w charakter Jarmarku. Zespół coraz częściej sięga jednak po repertuar wschodniej części Polski czyli muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także samego wschodniego pogranicza.

Trzecim w kolejności był zespół Gaj grający dwujęzyczny etno-folk/pop, który serwował utwory dla publiczności w języku białoruskim oraz polskim. Podkreślało to wielokulturowy aspekt imprezy nawiązując tym samym do wielokulturowej tradycji Choroszczy. Po ludowych brzmieniach scenę przejął doskonale znany fanom disco polo zespół Holiday, który na scenie jest już od 27 lat. Po występach wcześniej wymienionych wykonawców przyszedł czas na rockową odsłonę muzycznej sceny Jarmarku. Tym razem otworzył ją choroszczański zespół Nervovoohoży. Ostatnim zespołem, który wyjątkowo rozgrzał publiczność przed gwiazdą Jarmarku był Stary Port.

Gdy publiczność została rozgrzana do czerwoności nadszedł czas na gwiazdę wieczoru zespół Wilki. Wilki cieszą się nieprzerwanie ogromną popularnością od 25 lat i do dzisiaj gromadzą tłumy fanów zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Organizacja Jarmarku Dominikańskiego to nie lada wyczyn. Wszystko dzięki sprawnej, szerokiej współpracy wielu osób. Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy dziękuje serdecznie wszystkim, którzy wsparli jedno z największych wydarzeń plenerowych gminy Choroszcz oraz całego województwa podlaskiego.

Zapraszamy serdecznie, jeszcze z pełnymi wrażeń głowami na XXX Jarmark Dominikański! Z całą pewnością będzie barwnie, bogato, gorąco, koncertowo, kreatywnie i twórczo. Taka impreza ma miejsce tylko w Choroszczy – pięknym grodzie nad Horodnianką!

Do zobaczenia 4 sierpnia 2019 roku.

Źródło ( skrót):  http://jarmark.choroszcz.pl/index.php/2018/08/09/29-jarmark-dominikanski-relacja/