Wyszukiwarka wydarzeń

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejsce wydarzenia

lubelskie| Polska
al. Warszawska 96, Lublin
Lublin, 20-824

Jarmark koński | Lublin

niedziela, 09 czerwiec 2019

jarmarki, kiermasze, targi

W trakcie pokazu odtwarzamy atmosferę targu końskiego z lat 20. i 30. XX wieku. Pojawią się „aktorzy spektaklu”: członkowie komisji targowej, w skład której wchodzą: weterynarz badający zdrowie i paszporty dziś, a dawniej świadectwa zwierząt, dziedziczki z okolicznych majątków, które zapisują wszelkie dane. Gospodarz terenu, który otwiera i zamyka targ oraz prezentuje konie i zapowiada gospodarzy sprzedających i kupujących konie. Na jarmarku pojawiają się: Cygan – znawca koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu, Żyd – uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupuposterunkowy – pilnujący porządku i złodziejaszków, dziedzic z niedalekiego majątku, który próbuje zakupić konia do bryczki, młynarz z pomocnikiem szukający silnego konia do ciężkiej pracy. Nieodzowni są też: karciarze dziad szukający zarobku.

W trakcie jarmarku końskiego odtworzony jest również skomplikowany i ciekawy, dla postronnego widza, spektakl targowania się o cenę oraz kończący wszystko litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. Pokazy i prezentacja koni pozwalają zobaczyć zwierzę w ruchu, sprawdzić jego temperament i pokazać wszelkie jego walory oraz wady. Konie prezentują też próbę siły tzw. uciąg (pociągnięcie wozu żeleźniaka z obciążeniem), która pozwala zdecydować czy koń sprawdzi się w ciężkich pracach polowych i innych.

W czasie trwania jarmarku można przypatrzeć się pracy kowala przy wyrobie i podkuciu konia oraz czyszczeniu kopyt oraz zobaczyć pracę rymarza, bez którego żaden jarmark odbyć się nie mógł. Obok targowicy z końmi pokazane będą tradycyjnie zwierzęta domowe (owce, kozy, drób).

 

Organizator:

MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

Adres: al. Warszawska 96, 20-824 Lublin

Telefon: 81 533-85-13 lub 533-31-37

 

https://skansen.lublin.pl