Wyszukiwarka wydarzeń

Odpust U Babci Anny 2021 | Nikiszowiec | Śląsk

Niedziela, 25 lipiec 2021

plac Wyzwolenia, Nikiszowiec

Odwiedź stronę internetową tego wydarzenia

jarmarki, kiermasze, targi

Po roku przerwy zapraszamy ponownie do Nikiszowca na ODPUST U BABCI ANNY. Odpust to letnia edycja Jarmarku Na Nikiszu, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Odbędzie się 25 lipca 2021r. w godzinach od 10:00 do 20:00. Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy, cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem gości z całej Polski. Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Miastem Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice. Znakiem rozpoznawczym Odpustu i Jarmarku Na Nikiszu jest wysokiej jakości unikalne rękodzieło. Spodziewamy się około 125 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowujemy kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planujemy także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami.
Po raz pierwszy organizujemy nasze wydarzenie w czasie pandemii. Dla zwiększenia bezpieczeństwa powiększyliśmy obszar wydarzenia i przestrzeń między stoiskami. Dlatego podczas pobytu na Odpuście pamiętajcie o konieczności zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy. Sytuacja skłania nas do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian w różnych miejscach pojawią się małe formy artystyczne. Dla dzieci przygotowaliśmy karuzelę łańcuszkową „keciok” oraz warsztaty artystyczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. Planujemy także zbiórkę publiczną, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla z graffiti.
Wprowadzona zostanie też specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe na ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu. Linia kończyć będzie swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach przy w/w przystankach. Całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. Planuje się także ułatwienia dla mieszkańców chcących uczestniczyć w mszach. Więcej o logistycznej stronie wydarzenia będziemy informować w specjalnych postach. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice, a patronat medialny radio RMF FM. Udział w imprezie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!