• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń

 

Tradycje halloweenowe  przywędrowały do Polski w latach 90-tych z zza Oceanu, chociaż z licznymi zastrzeżeniami różnych środowisk, szybko przyjęły się szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Obecnie nie budząc już tylu kontrowersji , zagnieżdżają się w przedszkolach, szkołach, życiu społecznym i komercji. Stają się po prostu nową tradycją obchodzoną zgodnie z kalendarzem świąt i wydarzeń.

Halloween ma swoją rozpoznawalną symbolikę i rytuał, w USA i krajach anglosaskich od dawna został  „ucywilizowany” i skomercjalizowany, stał się tylko i wyłącznie ( i na szczęście) ekstrawagancką , wesołą zabawą . 

Sama nazwa Halloween pochodzi od terminu „wigilia Wszystkich Świętych”, bo właśnie w przeddzień święta Wszystkich Świętych  tj. 31 października,  dzieci i dorośli przebierają się za straszydła, wampiry, duchy czy wiedźmy  i rozpoczynają różne gry, zabawy, wróżby czy harce.

Te niekorzystne reakcje w naszym kraju na Halloween  mające charakter obaw o wpływy satanistyczne czy też o wprowadzanie zamętu i uchybianiu powagi zbliżającym się obchodom dnia Wszystkich Świętych i Zaduszkom, nie znajdują potwierdzenia. Żyjemy w światowej wiosce, a wyrozumiałość starszych wobec dzieci i poczucie humoru nawet tego czarnego w naszym społeczeństwie,  pozwala na rozwijanie się halloweenowych zwyczajów.

Także rynek podchwycił  temat,  oferując coraz więcej ciekawych akcesoriów halloweenowych a polskiej dyni, na którą  tak wzrósł popyt, zaczął przywracać wielkość, smak, wartości zdrowotne i miejsce w rolnictwie oraz handlu.

 Są więc i takie plusy Halloween! 

Jarmark halloweenowy

Jarmarki, kiermasze, najszybciej reagują na potrzeby rynku więc w Polsce pojawił się ich nowy rodzaj: jarmark halloweenowy czy kiermasz hallowinowy (często ze spolszczoną nazwą). Jarmark halloweenowy ma swoją atmosferę grozy, symbole nietoperzowej czerni, pomarańczowej dyni , zapalonych świec, wszystko w konwencji zabawy z przymrużeniem oka. W programie jarmarku oprócz sfery handlowej  zobaczyć można pokazy grup inscenizacyjnych, wróżby wróżbitów, Korowody Świętych, zabawy dzieci polegające na zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców, przeskakiwaniu przez krąg zapalonych świec, konkursy polegające na wykonywanie masek z dyni, jesiennych stroików itd. Nie zaszkodzi tym jarmarkom , jeśli swój program wzbogacą elementami polskich symboli zaczerpniętych z tradycji Dziadów czy Zaduszek.

Obrzędy halloweenowe są spontaniczne i niekonwencjonalne, na pewno u nas nie zanikną , więc i jarmarki halloweenowe będą organizowane, tym bardziej ,że oferują towary, które tradycyjnie w tym czasie kupowane są na cmentarze- znicze,  kwiaty, stroiki.  W najbliższym czasie w Polsce jarmark halloweenowy organizowany będzie m.inn.  w Ostrowie Wielkopolskim czy  Lubinie, zaś kiermasz halloweenowy zawita zapewne nie do jednej szkoły czy przedszkola…i dobrze , będzie się działo!

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Rękodzieło drewniane, wyrzynanie i obróbka wyrzynarką włosową, cięcie laserem, grawerowanie.
Wykonuję rzeźby sakralne, ale zdarzają się także inne. Staram się, żeby każda moja rzeźba była niepowtarzalna.
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Zespół folklorystyczny "Kurpianka" prezentuje tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni, tańce, zabawy, muzykę, obrzędy i gwarę Kurpiów.
Michał Koc jest twórcą-samoukiem zajmujący się rzeźbą w drewnie, Mieszka i pracuje w Hajnówce na Podlasiu.
Artysta snycerz i rzeźbiarz uprawiający stolarstwo artystyczne i tworzący na Podhalu.
hafty z motywami Pomorza -kaszubskimi, kociewskimi , żuławskimi