• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń

Piąta edycja festiwalu pomyślana została jako swego rodzaju podsumowanie wątków festiwalowych już obecnych w latach ubiegłych. Organizatorzy, czyli Fundacja Spichlerz Kultury, wykreowali bogaty interdyscyplinarny program i powracają na znane już ścieżki tematyczne. Zapraszają publiczność festiwalową na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, romskich, ormiańskich i łemkowskich. Ważnym wątkiem programu festiwalowego jest ­­– od pierwszej edycji – historia polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym i szeroko rozumiana sztuka żydowska.

 

Obraz : Samuel Finkelstein, Stare jatki w Kazimierzu, 1931, olej płótno

Potencjał, jaki niesie ze sobą bogactwo kulturowe Kazimierza, uroda tego miejsca i jego genius loci, czynią je lokalizacją wprost idealną na Pardes Festival, czyli Spotkania z Kulturą Żydowską.

Wycinankowa mapka Kazimierza Dolnego, autorka: Joanna Matyjasek

Polecamy wszystkie bez wyjątku spotkania festiwalowe: na początek spacer po kolekcji malarstwa polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po ekspozycji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Zachęcamy do udziału w spacerach tematycznych w przestrzeni miasteczka i zapraszamy na spacer po kazimierskich rynkach z dr Andrzejem Pawłowskim z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara i spacer śladami żydowskimi w Kazimierzu nad Wisłą z Licencją na Oprowadzanie.

Już tradycyjnie odbędzie się prezentacja jednej z galerii wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tym razem powędrujemy po galerii „Miasteczko. 1648-1772”. Głównym elementem galerii jest synagoga, którą w Muzeum reprezentuje replika dachu drewnianej synagogi z Gwoźdźca. Zachowała się szczęśliwie dokumentacja synagogi gromadzona w XIX i na początku XX w. i dzięki ocalałym dokumentom tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami dokonano rekonstrukcji budowli, przede wszystkim niezwykle bogatych polichromii zdobiących drewniany sufit. Zrekonstruowany dach synagogi to symboliczne serce całego Muzeum POLIN.

 

Żydowskie znaki zodiaku; autorka: Joanna Matyjasek z Lublina

 

Fundacja Spichlerz Kultury przykłada wielką wagę do oprawy graficznej Pardes Festival. Tego roku temat wiodący to znaki zodiaku. Szata graficzna piątej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko. I właśnie znakom zodiaku i kalendarzowi żydowskiemu poświęcone są dwa wydarzenia festiwalowe. O znakach zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej opowie Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Cukunft. A kolejne spotkanie festiwalowe to warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek, twórczynią i badaczką tradycyjnych wycinanek żydowskich, od lat zafascynowaną tą sztuką, która pierwsze nauki w tej dziedzinie pobierała pod okiem znanej mistrzyni wycinanki żydowskiej Moniki Krajewskiej.

 

Organizatorzy zapraszają na wydarzenia poświęcone innym mniejszościom etnicznym i narodowym zamieszkującym Polskę, m.in. na Popołudnie z Morelą, czyli cykl spotkań poświęconych tematyce ormiańskiej w urokliwym Pensjonacie Folwark Walencja. Kazimierz Dolny zanurzony w zieleni, otulony sadami kojarzy się owocowo. I choć stare sady morelowe wokół Kazimierza nie przetrwały, to właśnie smak moreli towarzyszy tego roku spotkaniom w Pensjonacie Folwark Walencja. Smak moreli zachwyca, kształt i kolor owocu fascynuje - przenosi nas w wyobraźni na ormiańskie szlaki i na orientalne bazary. W trakcie Popołudnia z Morelą w Pensjonacie Folwark Walencja odbędzie się niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej "Kiele, kiele" ("Przyjdź, przyjdź") w wykonaniu duetu Sol et Luna, czyli Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego.

 

W tematykę romską wprowadzi gości festiwalu Andrzej Grzymała-Kazłowski, twórca Muzeum Kultury Romów Polskich w Warszawie. O Zagładzie Roma i Sinti w Litzmannstadt-Getto opowie dr Zofia Trębacz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. O cerkwiach, kościołach i synagogach w twórczości Nikifora opowie Zbigniew Wolanin z Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju.

Wyjątkowo zapowiada się piątkowy wieczór 18 sierpnia w Teatrze Klepisko: wystąpi fenomenalna Café Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia. A po koncercie warsztat flamenco. Wieczór flamenco to zwieńczenie dnia wielokulturowego na Pardes Festival. Usłyszymy alegrias, rondeña, farruca, guajira … czyli wszystko o miłości, tęsknocie, cierpieniu ale i o radości, nadziei i pięknie życia ! Bienvenida! www.facebook.com/CafeCortaoCompaniaFlamenca

 

W koncercie finałowym festiwalu, w sobotę 19 sierpnia, zagra i zaśpiewa Global Shtetl Band, formacja, którą tworzą dwaj muzycy z Niemiec, Markus Milan Mueller i Daniel Piccon oraz świetnie znany muzyk lubelski, Bartek Stańczyk. Motyw przewodni koncertu to Yiddish Mambo i Latino-Klezmer! Nowy Jork, Miami, Hawana, Buenos Aires w połowie XX w.: muzyka imigrantów z Europy Wschodniej styka się z kulturą obu Ameryk, dając nową, gorącą mieszankę tradycji Starego Kontynentu, muzyki żydowskiej oraz modnych wówczas rytmów latynoamerykańskich. Global Shtetl Band czerpie z tej ekscytującej tradycji „mamboniksów”, przekształcając ją z odwagą, wirtuozerią i wdziękiem w muzykę nowego zglobalizowanego milenium. Zespół wystąpi w Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

 

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzenia poświęconego roli Wisły w historii Kazimierza Dolnego. Zapraszamy do oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w sobotę festiwalową, 19 sierpnia. Kazimierz, ongiś ważny port nad Wisłą i ośrodek handlu zbożem (maleńka osada istniała od XII w. i rozwijała się dzięki dogodnemu położeniu u przeprawy przez Wisłę), od czasu potopu szwedzkiego nie mógł podnieść się gospodarczo, pustoszony przez wojny, pożary, ostatecznie zrujnowany przez odsunięcie się od niego koryta rzeki, odcięcie po rozbiorach od Gdańska, w końcu budowę kolei nadwiślańskiej, utracił w II połowie XIX w. prawa miejskie. Z niepamięci zaczął się wydobywać za sprawą artystów…

 Wisła koło Kazimierza Dolnego na starej pocztówce (wydawnictwo nieznane, lata 30. XX w.; na rewersie pocztówki pieczęć Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza w Kazimierzu Dolnym; z kolekcji Anety Babiarz)

W niedzielę festiwalową, 20 sierpnia, kustosze Muzeum Wsi Lubelskiej oprowadzą gości festiwalu po podlubelskim skansenie, w którym zgromadzono cenne obiekty żydowskiej kultury materialnej.

  

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bogatym wielokulturowym dziedzictwem Polski. Świętujemy pięciolecie Pardes Festival bez wielkiej celebry i szumnych przemówień, ale za to w doborowym towarzystwie.

 

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival/

 

 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Od kilkunastu lat zajmujemy się tworzeniem ludowych rzeźb
Joanna Hazuka, artysta plastyk- zajmuje się pisaniem ikon
Robert Broda to nie tylko z drużynowy rzemieślnik, ale także niezwykle utalentowany artysta, człowiek z pasją i skarbnica wiedzy o garncarstwie.
tkactwo dywanów dwuosnowowych, wytwarzanie rekwizytów obrzędowych (palm wielkanocnych)
haft i rękodzieło zdobione motywami haftu z rejonu Powiśla