Wyszukiwarka wydarzeń

Jak podaje portal Tanie-loty.com.pl, tegoroczny jarmark świąteczny zwany  Marché de Noël , organizowany od 2008 roku na Polach Elizejskich, w bieżącym roku nie odbędzie się.

 

 

foto: www.poznaj-swiat.pl

Decyzję o odwołaniu tej cyklicznej atrakcji podjęto już w czerwcu  2017 roku. Teraz ogłoszono również, że nie pojawi się także diabelski młyn, który zwykle stał w pobliżu Place de la Concorde. Stawiano go od 2000 roku, w listopadzie, a demontowano w lutym.

Wydawać się mogło, że na ta decyzję miała  wpływ sytuacja  polityczna panująca we Francji ( m. inn. ciągle trwający od 2015 roku stan wyjątkowy), ale okazuje się, że przyczyną podjęcia takich decyzji była… chęć zachowania paryskiego klimatu i podniesienia jakości sprzedawanych na jarmarku towarów. Burmistrz Paryża, Anne Hidalgo, przychyliła się do decyzji rady miasta. Stwierdzono, że jarmark ma bardzo mało wspólnego zarówno z historią Pól Elizejskich jak i autentycznością. Większość wystawianych na nich towarów pochodziła z Chin i nie miała nic wspólnego z francuską kulturą. Wiele zastrzeżeń władz miasta budziły też niezbyt estetyczne i mało stylowe budki ustawione  w jednym z najbardziej znanych miejsc Paryża.

Jarmark Świąteczny na Polach Elizejskich każdego roku przyciągał  tłumy Paryżan i mieszkańców całej Europy. Wzdłuż traktu ciągnącego się od Pól Elizejskich aż do Placu Concorde ustawiano 160 małych, drewnianych domków górskich. Można było w nich kupić świąteczne ozdoby, specjały kuchni francuskiej, ręcznie robioną biżuterię i ceramikę oraz wiele innych wyrobów o charakterze świątecznym zapewne niekoniecznie francuskiej produkcji. Wieczorny spacer po Polach Elizejskich w okresie adwentowym był doskonałą okazją, aby podziwiać przepiękną, świąteczną iluminację Champs-Élysées. Przy okazji spaceru można było również  skosztować znakomitego grzanego (lokalnego)  wina i pieczonych kasztanów.

 

Jarmark na Polach Elizejskich był największym w Paryżu,  jednak świąteczną atmosferę, dekoracje, prezenty, produkty regionalne będzie można znaleźć w okresie adwentowym w innych dzielnicach miasta i w regionie paryskim, np.:

Jarmark bożonarodzeniowy na Montparnasse- przy dworcu Montparnasse

Jarmark bożonarodzeniowy przy Dworcu Wschodnim- Alzackie Boże Narodzenie

Wioska bożonarodzeniowa na Montmartre,  Place du Tertre

Jarmark bożonarodzeniowy przy placu Saint-Suplice

Jarmark na La Défense

Jarmark w Boulogne-Billancourt , przy Grande place.

Jarmark w Wersalu, w centrum miasta

Jarmark w Vincennes , plac Pierre Semard.

                

Najpopularniejsze

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
Rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Józef Kuchta- organizator i wystawca na jarmarkach i imprezach etnicznych
oryginalne, zaskakujące formy malarskie na płótnie, deskach, płytach
Miłość do mojej małej ojczyzny- Kaszub wyrażam pędzlem, nitką i igłą.
hafty z motywami Pomorza -kaszubskimi, kociewskimi , żuławskimi
Folkstar- nowatorski koncept handlowy oparty na polskiej sztuce ludowej – promujemy polski folklor