Wyszukiwarka wydarzeń

Radiowa Dwójka jak co  roku, począwszy  od roku 1998, ogłasza nabór do kolejnego konkursu festiwalu "Nowa Tradycja" 2018.

 

Foto: Kapela kaszubska z Brus

W Polskim Radio coraz rzadziej można posłuchać muzyki ludowej. Chlubnym wyjątkiem jest tu Radiowa Dwójka , która mimo różnych trudności stara się kultywować i popularyzować tego rodzaju twórczość artystyczną. Świetnym przykładem takiej działalności jest coroczny Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA, organizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. 

Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w 21. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" upływa 3 kwietnia br. Zapraszamy do udziału!

 

Dla przybliżenia muzycznego klimatu lat 60-70, kiedy to budziły nas skoczne, ludowe rytmy w wykonaniu niezapomnianej Polskiej Kapeli Ludowej Feliksa Dzierżanowskiego przypominamy  jej historię.

Polska Kapela Ludowa Feliksa Dzierżanowskiego – orkiestra wykonującą muzykę ludową i wystylizowaną na ludową, założona przez kompozytora i dyrygenta Feliksa Dzierżanowskiego w 1933 r. podróżująca na tournée po kraju i regularnie występująca w Polskim Radiu. W 1937 r. wystąpiła z koncertem "Płynie Wisła płynie, po polskiej krainie" w Wolnym Mieście Gdańsku ("Koncert był wielką manifestacją polskości wśród szalejącego już wówczas terroru faszystów hitlerowskich." według słów Feliksa Dzierżanowskiego).

 

Popularna w Polskim Radiu i koncertach po 1945 posiadała liczne nagrania. W 1970 odbyła długie tournée po ośrodkach polonijnych w Ameryce Północnej odbywając m.in. 29 koncertów w ciągu miesiąca. Po śmierci Feliksa Dzierżanowskiego w 1975 r. przemianowana na Polską Kapelę Ludową im. Feliksa Dzierżanowskiego, w końcu lat 70. XX w. zaprzestała działalności.

 

Utwory wykonywane przez Polską Kapelę Ludową Feliksa Dzierżanowskiego były często rejestrowane i wydawane na płytach gramofonowych. Muzyka była wykorzystywana w filmach, m.in. w początkowej scenie filmu Rejs reż. Marka Piwowskiego wykorzystano Oblekoński oberek w wykonaniu Polskiej Kapeli Ludowej Feliksa Dzierżanowskiego. (Zródło : Wikipedia)

 

Więcej informacji o konkursie festiwalu "Nowa Tradycja" 2018 na stronie :  https://www.polskieradio.pl/334,Nowa-Tradycja-2018

kontakt z Organizatorami Festiwalu :

Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa

telefon: 22 64 55 301

 

 

                

Najpopularniejsze

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
Rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

kapelusze kaszubskie,wyroby z wikliny, bombki szklane
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Drewniane stemple retro- firmowe, Ex Libris, okolicznościowe, projekty graficzne
konie na biegunach, koniki na kółkach, wózki drabiniaste i skrzyniowe, taczki, sanki, kołyski
Rękodzieło drewniane, wyrzynanie i obróbka wyrzynarką włosową, cięcie laserem, grawerowanie.