Makatki kuchenne a disco-polo na Podlasiu

 Wystawa etnograficzna w Muzeum w Bielsku Podlaskim.

 

foto: makatka ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim

 

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku prezentuje aktualnie dwie oryginalne i niebanalne wystawy etnograficzne: „Makatki kuchenne” i „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego”.

 

foto: makatka ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim

 

Makatka kuchenna jest to rodzaj ozdoby ściennej w postaci haftowanego białego płótna, wykonana najczęściej w kolorze kobaltowym, z określonym wzorem i z wypisaną ( wyszywaną ) sentencją. Z upływem czasu pojawiały się także hafty różnokolorowe a nawet makatki wykonywane w technice drukowanej. Najcenniejsze były jednak te, wykonane przez mamy i babcie będące strażniczkami ognisk domowych, manifestujących poprzez makatkę swoje przywiązanie do przestrzeganych tradycyjnych wartości rodzinnych i przesłań patriotycznych, przekazów wychowawczych, kulinarnych, kościelnych czy też świeckich często zabarwianych dyskretnym humorem.

W Polsce makatki powszechnie używane były do ozdoby pomieszczeń kuchennych jeszcze do lat 80-tych ubiegłego wieku, ale w związku z migracją ludzi mieszkających w starych chałupkach czy innych skromnych pomieszczeniach do tzw. bloków, nie pasowały już do nowych mebli i współczesnego stylu życia, uznawane zostawały wręcz za „obciach”.

Jako, że życie nie znosi próżni, dziwnym zbiegiem okoliczności na Podlasiu w latach 80-tych ubiegłego wieku, kiedy makatki znikały z podlaskich domów, w to miejsce pojawiło się disco-polo z tekstami piosenek inspirowanych makatkowymi sentencjami i symbolami😊

Co ma piernik do wiatraka? wspólną literę „r”, a co wspólnego mają makatki i disco-polo… oczywiście literę „i” ?! i to jest trop. Bez wątpienia mógłby być to temat do dalszych, pogłębionych badań i naukowych rozważań.

A prezentowane na wystawie makatki cieszą oko, wywołują nostalgiczne wspomnienia i inspirują twórców rękodzieła do podtrzymania zamierającej tradycji. Dzisiaj nielicznie zachowane stare makatki znaleźć można jeszcze na jarmarkach staroci czy w babcinych kufrach na strychu, ale nie jeden lokalny jarmark czy kiermasz rękodzieła zyskałby na atrakcyjności prezentując i oferując zrekonstruowane makatki dla coraz liczniejszej rzeszy miłośników rustykalnego stylu.

 

Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w historycznym miejskim Ratuszu prezentuje bogatą ofertę wystawienniczą i wydawniczą, prowadzi różnorodne badania etnograficzne oraz wyróżnia się wyjątkowo interesującą ofertą edukacyjną dla młodzieży i dorosłych.

 

foto: Ratusz w Bielsku Podlaskim- siedziba Muzeum

 

Muzeum w Bielsku Podlaskim w ramach zajęć interaktywnych Zrób to sam-spotkania z rękodziełem, organizuje i prowadzi:

  1. Warsztaty wielkanocne
  2. Warsztaty bożonarodzeniowe
  3. Warsztaty ceramiczne
  4. Warsztaty tkackie
  5. Warsztaty haftu krzyżykowego
  6. Warsztaty wycinanki
  7. Gęsim piórem pisane
  8. Czerpanie papieru
  9. Mądrości ludowe

Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych cieszy się również cykl interaktywnych zajęć etnograficzno-plastycznych ( dzieci zapoznają się z lokalnymi wyrobami, technikami tkackimi, podlaskim haftem i koronkami, wykonywaniem makatek itp.)

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Bielsku Podlaskim- naprawdę warto!

(wr)

 

Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Ratusz, ul. Mickiewicza 45
17 - 100 Bielsk Podlaski
tel. kom. 509 336 841
tel. 85 730 22 44
e-mail: 

Kierownik: Alina Dębowska

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-bielsku-podlaskim