• Kaziuki w6
  • Kaziuki w5

Wyszukiwarka wydarzeń

Radiowa Dwójka jak co  roku, począwszy  od roku 1998, ogłasza nabór do kolejnego konkursu festiwalu "Nowa Tradycja" 2018.

 

Foto: Kapela kaszubska z Brus

W Polskim Radio coraz rzadziej można posłuchać muzyki ludowej. Chlubnym wyjątkiem jest tu Radiowa Dwójka , która mimo różnych trudności stara się kultywować i popularyzować tego rodzaju twórczość artystyczną. Świetnym przykładem takiej działalności jest coroczny Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA, organizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. 

Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w 21. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" upływa 3 kwietnia br. Zapraszamy do udziału!

 

Dla przybliżenia muzycznego klimatu lat 60-70, kiedy to budziły nas skoczne, ludowe rytmy w wykonaniu niezapomnianej Polskiej Kapeli Ludowej Feliksa Dzierżanowskiego przypominamy  jej historię.

Polska Kapela Ludowa Feliksa Dzierżanowskiego – orkiestra wykonującą muzykę ludową i wystylizowaną na ludową, założona przez kompozytora i dyrygenta Feliksa Dzierżanowskiego w 1933 r. podróżująca na tournée po kraju i regularnie występująca w Polskim Radiu. W 1937 r. wystąpiła z koncertem "Płynie Wisła płynie, po polskiej krainie" w Wolnym Mieście Gdańsku ("Koncert był wielką manifestacją polskości wśród szalejącego już wówczas terroru faszystów hitlerowskich." według słów Feliksa Dzierżanowskiego).

 

Popularna w Polskim Radiu i koncertach po 1945 posiadała liczne nagrania. W 1970 odbyła długie tournée po ośrodkach polonijnych w Ameryce Północnej odbywając m.in. 29 koncertów w ciągu miesiąca. Po śmierci Feliksa Dzierżanowskiego w 1975 r. przemianowana na Polską Kapelę Ludową im. Feliksa Dzierżanowskiego, w końcu lat 70. XX w. zaprzestała działalności.

 

Utwory wykonywane przez Polską Kapelę Ludową Feliksa Dzierżanowskiego były często rejestrowane i wydawane na płytach gramofonowych. Muzyka była wykorzystywana w filmach, m.in. w początkowej scenie filmu Rejs reż. Marka Piwowskiego wykorzystano Oblekoński oberek w wykonaniu Polskiej Kapeli Ludowej Feliksa Dzierżanowskiego. (Zródło : Wikipedia)

 

Więcej informacji o konkursie festiwalu "Nowa Tradycja" 2018 na stronie :  https://www.polskieradio.pl/334,Nowa-Tradycja-2018

kontakt z Organizatorami Festiwalu :

Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa

telefon: 22 64 55 301

 

 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją
Mistrzyni kroszonkarstwa i jurorka w konkursach kroszonkarskich

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Wyroby Orientu na polskich jarmarkach
Malarstwo na szkle, motywy kaszubskie
Joanna Hazuka, artysta plastyk- zajmuje się pisaniem ikon
Większość prac M.Kozaka opiera się na bogatych tradycjach podlaskiego kowalstwa.
Stanislaw Mulica należy do wybitnych twórców ludowych w kategorii wycinanka. Mieszka i tworzy w Grodnie, jest częstym gościem na polskich jarmarkach.