logowanie i rejestracja

logowanie

 

Zbliża się czas adwentu. Adwent jest okresem radosnego i duchowego oczekiwania na przyjście Pana. Adwent trawa 23-28 dni i zaczyna się w niedzielę między 27 listopada a 3 grudnia a kończy się w wigilię Bożego Narodzenia.

Dla chrześcijan adwent jest wyjątkowym okresem, nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Symbolem zwyczajów adwentowych jest wieniec adwentowy z czterema świecami symbolizującymi cztery niedziele adwentowe. Zwyczaj zapalania świec na wieńcu wywodzi się z  XIX wiecznych Niemiec. Innymi symbolami adwentu są: kalendarz adwentowy, świeca roratnia, czy lampion adwentowy.

Jednym ze współczesnych przejawów tradycji adwentowych jest organizacja w różnych gminach, miasteczkach i miastach jarmarków i kiermaszy, na których dominują symbole adwentowo- bożonarodzeniowe. Celem podkreślenia adwentowego charakteru i świątecznego nastroju, jarmarki lokalizowane są w pobliżu kościołów, na zamkach , w miejscach zabytkowej zabudowy miejscowości, a ostatnio coraz częściej w dużych centrach handlowych.

 

                                                                                            foto : jarmarki-kiermasze.pl

 

Jarmark (kiermasz) adwentowy czy jarmark bożonarodzeniowy to miejsce, gdzie ludzie w radosnej atmosferze robią przedświąteczne zakupy słuchają kolęd w wykonaniu chórów dziecięcych i dorosłych, oglądają inscenizacje religijne. W jarmarkowej atmosferze ludzie mile spędzają przedświąteczny czas , chłoną i uczą się świątecznych tradycji i szykują się do jak najpiękniejszego spędzenia świąt Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie.

Jarmark adwentowy ma szczególne znaczenie w obchodach adwentu w krajach ewangelickich (Niemcy, Czechy, kraje skandynawskie) a imprezy tam organizowane należą do najpiękniejszych i godnych obejrzenia, przy czym coraz częściej nasze rodzime jarmarki adwentowe i jarmarki bożonarodzeniowe zaczynają im dorównywać swoim rozmachem i poziomem .

 

Zapraszamy na jarmarki adwentowe i jarmarki bożonarodzeniowe.