logowanie i rejestracja

logowanie

Jarmarki są różnorodne, nastrojowe, kolorowe, wielobarwne ale w dominującym  kolorze czerwieni bywają tylko 14 lutego - w dniu Świętego Walentego.

Czerwone serduszka, z  walentynkowym wierszykiem lub miłosnym wyznaniem, girlandy czerwonych róż, stosy pluszaków czy wieszaki pełne czerwonej, damskiej garderoby- to typowy widok jarmarku czy kiermaszu walentynkowego. Powstaje ich coraz więcej w różnych miastach i miasteczkach Polski.

Największe tegoroczne jarmarki walentynkowe możemy zobaczyć w Chełmnie (Jarmark Świętego Walentego)  na Ziemi Chełmińskiej, gdzie organizowane są od 15 lat, w Sandomierzu (Jarmark Walentynkowy), Częstochowie (Jarmark św. Walentego) czy w Warszawie (Walentynkowy Jarmark Sztuki, Warszawa-Janki).

W Chełmnie ten dzień obchodzony jest co roku szczególnie uroczyście, a to za sprawą przechowywanej od paru wieków w chełmińskiej farze relikwii Świętego Walentego, które w dniu 14 lutego 2002 roku, po prawie 200 latach ponownie zostały wystawione.

                                                                                                                           zródło: http://chelmno.pl

 

W mieście nie brakuje także walentynkowych zabaw, konkursów, wystaw a cały Dzień Świętego Walentego kończy się na rynku koncertem zespołów muzycznych, podczas którego tradycyjnie na płycie rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów,  które w 2003 roku na płycie rynku ułożone zostało  z 5746 świec i wpisane zostało do Polskich Rekordów i Osobliwości. Handlowcy upiększają w tym dniu w szczególny „walentynkowy” sposób swoje witryny. Urząd Miasta, jako główny organizator imprezy ogłasza konkurs na najładniejszą witrynę walentynkową, który w celu promocji imprezy i jednocześnie zacieśnienia kontaktów, przeprowadzany jest również w sąsiednim Świeciu. Chełmińscy piekarze i cukiernicy przygotowują na ten dzień szczególnie duże ilości popularnych przez cały rok w Chełmnie, „bułeczek walentynkowych z lubczykiem” oraz innych wyrobów cukierniczych w kształcie serc. 
Zakochani, zmęczeni atrakcjami święta mogą przysiąść na ławeczce dla zakochanych w parku Nowe Planty i mimo zimowej aury poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta - miasta zakochanych.

Warto odwiedzić doroczny Jarmark Świętego Walentego w Chełmnie.