Niespełna sześciotysięczny Siewierz  jest pięknym, zabytkowym śląskim miastem położonym w powiecie będzińskim.

W dzieje siewierskiego regionu wpisane są liczne przykłady kontaktów handlowych, które kształtowały się na przestrzeni minionych lat za sprawą rzemiosł i wytwórców ludowych. Na przestrzeni kilku wieków Siewierz słynął w całej okolicy z dużych jarmarków i targów, które tutaj się odbywały. Wzorem dawnych zwyczajów i tradycji miasta, od roku 2015 organizowane są w Siewierzu okolicznościowe jarmarki świąteczne – nie tylko jako przedsięwzięcie handlowe, lecz również artystyczno-kulturalne. Organizatorem Jarmarku Adwentowego jest Urząd Miasta i Gminy w Siewierzu.

 

 

Tegoroczny jarmark odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 r. w godzinach od 09.00 do 15.00 na Rynku.

Do udziału w przedsięwzięciu Organizator zaprasza zainteresowanych wystawców, przedsiębiorców, twórców ludowych i rzemieślników. Gmina Siewierz udostępni wystawcom teren na stoiska handlowe na płycie siewierskiego Rynku. Atmosferę świąteczną na scenie tworzyć będą występy artystyczne.

Do współpracy z Organizatorem szczególnie gorąco zachęcamy przedsiębiorców, którzy oferują tradycyjne wędliny, wypieki, warzywa, owoce, soki, miody oraz inne wyjątkowe produkty spożywcze, które będą mogły zagościć na świątecznych stołach.

 

Przy okazji jarmarku należy wspomnieć, iż siedem siewierskich przysmaków jest wpisanych na listę potraw tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są to:

  • żurek siewierski
  • żołądki z gęsi po siewiersku
  • wątróbki gęsie po siewiersku
  • siewierska gęś pieczona
  • siewierska kaczka pieczona
  • smalec gęsi
  • borówka/brusznica siewierska

 

Potencjalnych wystawców Organizator zaprasza do wystawienia swojego stoiska podczas jarmarku.

 

Więcej o jarmarku : https://www.siewierz.pl/3/impreza/1850/