To już w ten weekend, na węgorzewskiej scenie podczas 46. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru, organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie szykuje wszystkim wielbicielom międzynarodowego i rodzimego folkloru nie lada ucztę! Publiczności zaprezentują się przybyłe na Jarmark zespoły i soliści. Prezentujemy niektóre z nich.

 

  • Zespół ludowy „Srokowiacy” | Srokowo | warmińsko-mazurskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

 Zespół powstał w roku 2005, debiutując na uroczystościach z okazji 600-lecia lokowania Srokowa na prawach miejskich. W repertuarze zespołu dominują pieśni Warmii i Mazur, a także chętnie wykonują utwory z innych regionów Polski i Ukrainy. Zespół uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Srokowo, reprezentując ją na licznych uroczystościach, przeglądach, dożynkach w całym województwie.

 

  • Zespół ludowy „Łanięckie Słowiki” | Łanięta | łódzkie

 

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół powstał w 2002 roku. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łaniętach. Jest to północna część województwa łódzkiego. „Łanięckie Słowiki” kultywują folklor ziemi łowickiej poprzez śpiew i muzykę. Występują podczas lokalnych wydarzeń i uroczystości kościelnych, a także biorą udział w konkursach, przeglądach, festiwalach na terenie całej Polski.

  • Zespół „Budzewiaki” |  Budzewo | warmińsko-mazurskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół „Budzewiaki” z Budzewa. Zespół powstał w 2001 roku. Z racji różnorodnego pochodzenia poszczególnych członków Zespołu, w repertuarze znajdują się pieśni mazurskie, warmińskie, wileńskie i ukraińskie. Ponadto Zespół przedstawia obrzędy i zwyczaje ludowe. „Budzewiaki” aktywnie uczestniczą w wydarzeniach folklorystycznych regionu, biorą udział w wielu przeglądach. Oprócz działalności muzycznej wyplatają wieńce dożynkowe. W roku 2015 „Budzewiaki” brały udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale, gdzie ich wieniec zdobył I miejsce. W roku 2018 Zespół brał udział w nagraniach audycji „Raz na ludowo” w Radiu Olsztyn.

  • Zespół „Śwarne Kakonianki” | Kakonin | świętokrzyskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół powstał w 2014 roku. Działa przy Kole Gospodyń Wiejskich o tej samej nazwie. W repertuarze „Śwarnych Kakonianek” znajdują się piosenki i przyśpiewki ludowe pochodzące z regionu świętokrzyskiego. Zespół regularnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych swojego regionu, w przeglądach, konkursach. W 2015 roku nagrał piosenki a następnie wystąpił z nimi na antenie Radia Kielce w audycji „Graj Kapelo”. Zespół wraz KGW jest częstym gościem w telewizji m.in. w 2016 roku wziął udział w programie Dobry Dzień z TVP3 Kielce pt. „Jak przygotować śniadanie według staropolskich przepisów”.

  • Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Leszczynki” | Leszczynek | łódzkie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Leszczynki” z Leszczynka w wojewódzkie łódzkim. Zespół działa w Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku od marca zeszłego roku. Jego kierownikiem i choreografem jest Jolanta Gutowska. Pod jej okiem dzieci i młodzież doskonalą swój talent. „Leszczynki” występują podczas ważnych uroczystości lokalnych. Kultywują tradycję poprzez śpiew i taniec. Na węgorzewskiej scenie Zespół zaprezentuje suitę krakowską.

  • Kapela „Santaka” | Jurbarkas | Litwa

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Kapela „Santaka” z Jurbarkas na Litwie. Kapela powstała 15 lat temu. Jej kierownikiem jest Petras Pojavis. Członkowie kapeli grają na różnorodnych instrumentach: na harmonii, bandoneonie, terkotce, trąbce czy basetli. „Santaka” wstępuje na terenie całej Litwy oraz poza granicami swojego kraju. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Estonii, na Węgrzech. W 2015 roku kapela zajęła I miejsce w telewizyjnym programie „Duokim garo”.

  • Zespół  śpiewaczy „Strzelce” | Strzelce | łódzkie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespołu śpiewaczego „Strzelce” z miejscowości Strzelce w wojewódzkie łódzkim. Zespół powstał w 1988 roku. Działała pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. Zespół tworzą ludzie z pasją, którzy pielęgnują kulturę i tradycję ludową. Grupa występuje podczas wydarzeniach kulturalnych swojej gminy oraz na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Zespół otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Kierownikiem zespołu jest Ewa Karbowska, która w czerwcu tego roku została uhonorowana tym samym odznaczeniem. Zespół reprezentuje folklor sannicko-gostyniński.

  • Zespół „Rogóżanie” | Rogóż | warmińsko-mazurskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół „Rogóżanie” z Rogóża będzie można usłyszeć podczas 46. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Wystąpią gościnnie w sobotnim koncercie około godziny 14:00. „Rogóżanie” istnieją od 33 lat. Działają przy Gminnym Centrum Kultury w Pilniku. Reprezentują Gminę Lidzbark Warmiński na przeglądach, festiwalach, dożynkach, różnych imprezach. Występują na scenach krajowych i zagranicznych, między innymi byli na Dożynkach Prezydenckich w Spale i Balkan Folk Fest w Bułgarii. W repertuarze Zespołu znajdują się piosenki warmińskie, ukraińskie, białoruskie, obrzędy weselne, dożynkowe i inne. „Rogóżanie” wzięli udział w programie „Dzięki Bogu już weekend” w TVP2 z kabaretem Neonówka.

  • Zespół „Klonowianki” | Klonowiec Stary | łódzkie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół „Klonowianki” z Klonowca Starego w wojewódzkie łódzkim. Zespół powstał w 2007 roku. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. „Klonowianki” czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym gminy. Biorą udział w przeglądach i festiwalach w całej Polsce. Kierownikiem zespołu jest Alicja Solarska. „Klonowianki” reprezentują folklor kujawski. W skład grupy wchodzi dwóch muzykantów, którzy grają na akordeonie i bębnie.

  • Zespół „Domaszowianie” | Domaszowice| świętokrzyskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespół „Domaszowianie” z województwa świętokrzyskiego. Reprezentują folklor Gór Świętokrzyskich. Śpiewają pieśni ludowe wywodzące się z tradycji świętokrzyskiej wsi i przedstawiają widowiska obrzędowe, takie jak Zielarka, Kusoki Świętokrzyskie czy Na Wielką Sobotę ze święconką. Występują na różnych festiwalach, przeglądach, jarmarkach folklorystycznych w Polsce i zagranicą. Na swoim koncie mają wiele sukcesów. W 2018 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych w Wodzisławiu Śląskim zajęli I miejsce. Podczas węgorzewskiego Jarmarku zaprezentują widowisko obrzędowe „Kiszenie kapusty”.

  • Mazurski Zespół Pieśni i Tańca | Ełk | warmińsko-mazurskie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK zaprezentuje się w niedzielę podczas 46. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru. Zespół powstał w październiku 2001 roku. Tworzy go sześć grup tanecznych, łącznie 150 osób, w wieku od 7 do 40 lat. Skupia dzieci, młodzież oraz dorosłych z Ełku oraz przyległych gmin. Tancerzom akompaniuje piętnastoosobowa kapela ludowa. Zespół ma w swoim repertuarze tańce, piosenki i przyśpiewki z różnych regionów kulturowych Polski. Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK przez ostatnie 22 lata odwiedził 30 krajów na całym świecie m.in. wstępował w Korei, Chinach, Emiratach Arabskich, Egipcie, Maroku. Wielokrotnie był nagradzany za prezentacje kultury polskiej. Na węgorzewskiej scenie wykonają wiązanki tańców i przyśpiewek sieradzkich, lubelskich, śląskich i spiskich.

  • Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” |  Myszyniec | Kurpie | mazowieckie

 

foto: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie

 

Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca. Zespół powstał w 1974 roku. Działa przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Jego kierownikiem jest Mariusz Pliszka. W skład grupy wchodzą osoby w różnym wieku. „Kurpiowszczyzna” jest jednym z najbardziej popularnych i zasłużonych dla folkloru kurpiowskiego grup taneczno-śpiewaczych. W swoim repertuarze posiada tradycyjne pieśni i tańce kurpiowskie zaczerpnięte z tradycji rodzinnych starszych członków zespołu. Przedstawia również widowiska obrzędowe ukazując kurpiowską kulturę i tradycję. Członkowie zespołu z dumą noszą swój strój ludowy. Zespół jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej za całokształt dokonań w dziedzinie kultury ludowej.

Na węgorzewskiej scenie wykonają tradycyjne tańce kurpiowskie, zaśpiewają pieśni kurpiowskie oraz zaprezentują gadkę kurpiowską w gwarze.

 

Ze szczegółowym programem oraz harmonogramem prezentacji artystycznych Przegląd Zespołów, Kapel i Solistów Jarmarku można zapoznać się na stronie: https://jarmarki-kiermasze.pl/component/djevents/details/2023-08-05/1557-46-miedzynarodowy-jarmark-folkloru-wegorzewo-warminsko-mazurskie

 

 

Źródło- tekst: Ewa Błaszko/MKL, fotografie zaczerpnięte z : https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie