Polska Etnokraina Kociewie to ciekawy, magiczny i godny odwiedzenia rejon Polski, a mile witanego tu przybysza oczekuje szereg atrakcji i etnicznych wydarzeń. Jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych tego lata będzie niewątpliwie Przegląd Gwary Kociewskiej „Kociewski Skowrónek” w Skarszewach.

 

Gwara, barwne stroje oraz przepyszne jadło – to wszystko czeka na tych, którzy wezmą udział w II edycji Przeglądu Gwary Kociewskiej „Kociewski Skowrónek”. Impreza odbędzie się 17 lipca na Placu Zamkowym w Skarszewach. Początek o godz. 12.00. O statuetkę „Kociewskiego Skowrónka” rywalizować będą kapele, zespoły oraz kociewscy soliści. Artyści przyjadą z trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego oraz tczewskiego.

Impreza ma przyciągnąć całe rodziny więc nie zabraknie stoisk z regionalnym jadłem oraz rękodziełem ludowym, a dla najmłodszych – organizatorzy przygotowali warsztaty plastyczne pt. „Zrób własnego mini Burczybasa”.

Współorganizatorami imprezy są Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach, Stowarzyszenie Edukacja dla Rolnictwa działające przy Zespole Szkół Rolniczych w Bolesławowie oraz Stowarzyszenie ,,Nie ma Lipy”‚ w Skarszewach. Z kolei partnerami wydarzenia jest większość samorządów z Kociewia, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Starogardzkie Centrum Kultury.

W kontekście tej etnicznej imprezy warto wspomnieć o niedawno wydanej książce znanej kociewskiej regionalistki Elżbiety Pasterskiej „ Dycht rychtych  po naszemu. O kaliskowych Kociewiakach- Gadki Elżbiety Pasterskiej”.

Książkę serdecznie polecamy miłośnikom etnicznych klimatów (i nie tylko) !