Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2022” nawiązuje do bogatych tradycji targowych i historii Radzynia Podlaskiego a w tym roku będzie to  trzecia edycja tego Jarmarku.

Stara fotka z przedwojennego targowego Radzynia : https://www.kochamradzyn.pl/stary-radzyn/2532-stary-radzyn-cz-243.html

 

Radzyń Podlaski jest urokliwym, niewielkim bo liczącym ok. 16 000 mieszkańców powiatowym miastem w położonym w województwie lubelskim.

Kozirynek to jedna z dawnych nazw obecnego Radzynia – lub jego części. Nazwa wdzięczna, dźwięczna, trochę zabawna – może przez dalekie wprawdzie, ale skojarzenie z miejscowością, gdzie „kozy kują”, może z targiem, na którym królują te budzące sympatię i pożyteczne, a mało wymagające zwierzęta. Na pewno nazwa odwołuje się do dawnej historii Radzynia – jego początków. Być może chodzi o pierwszego, już zapomnianego właściciela włości, niejakiego Kozietułę; być może o fakt, że istniał tu żywy ośrodek targowy, ponieważ tędy przebiegał ruchliwy szlak, którym przeganiano bydło z Podola i Rusi w kierunku Łukowa. Prawdopodobnie dlatego wieś Białka Niżna założona w tym miejscu przez Mikołaja Cebulkę w 1420 r. z czasem zmieniła nazwę na Kozirynek. I choć założone po sąsiedzku przez Grota z Ostrowa miasto stało się odrębnym organizmem i z czasem nazwano je Radzyń – nazwa Kozirynek funkcjonowała w dokumentach do końca XV w. Jako nazwa dzielnicy miasta używana jest po czasy współczesne i choć obecnie na określenie konkretnego miejsca przywołujemy raczej ulice, Kozirynek nie został zapomniany. Warto dodać, że w średniowieczu „Radzyń alias Kozirynek” miał rynek w centrum obecnego miasta – między ulicami Ostrowiecką i Warszawską oraz budynkiem Starostwa Powiatowego i kościołem Świętej Trójcy, gdzie planowana jest nasza impreza. Nazwa ta ma na sobie patynę wieków, odwołuje się do źródeł miasta, prowokuje do poznawania jego historii – bogatej i niekiedy niezwykle zagmatwanej.

Radzyń Podlaski na YouTube

  

Organizatorem III Radzyńskiego Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2022”  jest Radzyński Ośrodek Kultury w Radzyniu Podlaskim, a inicjatorem Jarmarku jest Dyrektor p. Robert Mazurek. Jarmark organizowany jest we współpracy z Miastem Radzyń Podlaski i Powiatem Radzyńskim.

Jarmark odbędzie się w sobotę 18 czerwca 2022 r. na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim.

Więcej informacji o jarmarku na stronie: https://www.facebook.com/rokradzyn/ oraz  https://www.kochamradzyn.pl