43. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie, jedno z największych i najciekawszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce, zakończył się  wyjątkowo z przyczyn obiektywnych, po jednodniowej edycji.

 

Tegoroczny jarmark został przeniesiony na teren Parku Etnograficznego nad Węgorapą, znajdującego się przy siedzibie Muzeum.

 

Od godziny 10.00 do 20.00, odwiedzających cieszył kiermasz tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej z udziałem 90 rękodzielników. Prócz oferowania wyrobów, rękodzielnicy prowadzili pokazy swoich umiejętności - kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa z wikliny, korzenia sosny, obróbki lnu i konopi, przędzenia, tkactwa, obróbki bursztynu, lania świeczek woskowych, wypieku tradycyjnego pieczywa oraz sękaczy.

 

O aktywność plastyczną najmłodszych zadbała Romana Waszak z Pracowni Skiroławki – w sumie odbywało się 15 pokazów tradycyjnego rękodzieła.
W „alejce kulinarnej” mieliśmy sery, wędliny, przyprawy, chleby, pierniki, miody, wina, nalewki… - w sumie 21 stoisk z tradycyjnymi przysmakami w tym pokaz wypieku sękacza, blinów wileńskich.

 


Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych stanęli w szranki w „Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku” – do konkursu zgłosiło się 15 uczestników.
W Przeglądzie punktowanym zespołów, kapel i solistów, wyłaniającym reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym udział wzięło 30 wykonawców.
Jarmark zakończył się bezdotykowymi warsztatami tańców tradycyjnych, z Kapelą Kanka Franka.

 


Mamy nadzieję, że pomimo obowiązku dezynfekcji, zachowania dystansu oraz noszenia maseczek, atmosfera była serdeczna i gorąca.


Do zobaczenia za rok na 44. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie !


Fot. Jerzy Łapo, 43. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie, 1 sierpnia 2020 r.

_______________

Protokół
z posiedzenia jury 43. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru
Węgorzewo 2020

 

Jury w składzie:

  • Anastazja Sidor – etnograf z Puńska, opiekun Muzeum Etnograficznego w Puńsku, członkini Zarządu Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce;
  • doc. dr hab. Gustaw Juzala-Deprati, prof. Uniwersytetu Wileńskiego – etnomuzykolog, folklorysta;
  • dr hab. Tomasz Rokosz – kulturoznawca, etnomuzykolog, polonista, pracownik Katedry Etnomuzykologii i Hymnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;

  po przesłuchaniu i obejrzeniu w dniu pierwszym sierpnia 2020 roku w przeglądzie konkursowym:

- 9 zespołów śpiewaczych, 7 solistów śpiewaków, 6 solistów instrumentalistów, 1 kapeli  oraz 5 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń – podjęło następujące ustalenia:

Przyjmując kryteria merytoryczne, a także ograniczenia wynikające z regulaminu kazimierskich festiwali – Jury na przyszłoroczny  55 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2021 roku - typuje z województwa warmińsko-mazurskiego następujących wykonawców:

- w kategorii zespołów śpiewaczych:

Zespół śpiewaczyNa Przyboś” z Monet

[oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 1100 złotych]

 

- w kategorii solistów śpiewaków:

Irenę Bojarską, śpiewaczkę z Czerwonki

[oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 700 złotych]

Halinę Komosińską, śpiewaczkę z Nowej Wieś Ełckiej

[oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 700 złotych]

- w kategorii solistów-instrumentalistów:

Jakuba Karpuka, cymbalistę z Ełku

- [oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 700 złotych]

- w kategorii kapel:

Kapelę Trzy Czwarte z Ełku

- [oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 1200  złotych]

- w kategorii „Mistrz –Uczeń”:

Harmonistę Jana Kanię z uczniem Dawidem Rolką z Orzeszek

- [oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 800 złotych]

Śpiewaczkę Elżbietę Kasznię z uczennicą Rozalią Kaczmarczyk z Rozóg

- [oraz przyznaje nagrodę finansową w wys. 800 złotych]

 

Jury pragnie także wyróżnić następujących wykonawców:

- w kategorii zespołów śpiewaczych:

Zespół śpiewaczy Jarka z Kowal Oleckich - za wiarygodną kontynuację muzycznych  tradycji wokalnych

- w kategorii solistów -śpiewaków:

Emilię Markowskę z Pisza - za stylowe wykonanie i kulturę muzyczną

Jury sugeruje, aby wykonawcy korzystali z możliwości konsultacji i opieki merytorycznej specjalistów, szczególnie w zakresie doboru repertuaru.

Jury proponuje, aby na pozostałych festiwalach makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych województwo warmińsko-mazurskie (w sezonie 2020/21) reprezentowały zespoły śpiewacze: Prząśniczki z Kowal Oleckich oraz Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej.

 

OGÓLNE UWAGI  I  ZALECENIA KOMISJI ARTYSTYCZNEJ

 

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom tegorocznego Jarmarku, za pracę na rzecz podtrzymania tradycji wielokulturowego województwa.

Jury (w imieniu uczestników) dziękuje Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i sponsorom za dofinansowanie tegorocznego Jarmarku, a szczególnie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury wyraża uznanie dla Muzeum Kultury Ludowej za sprawne przeprowadzenie kolejnego Węgorzewskiego Jarmarku Folkloru, który jest jednym z najistotniejszych merytorycznie przeglądów folklorystycznych północno-wschodniej Polski.

 

Jury postuluje utrzymanie w kolejnych latach miejsca przebiegu Jarmarku na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą, gdyż jest ono odpowiednie dla prezentacji kultury ludowej..

 

 

Podpisy komisji: