foto: mat. prasowe

 Jarmark św. Kazimierza w Białymstoku kontynuacją wileńskich Kaziuków

 

 

                Już po raz XIV odbędą się w Białymstoku Dni Kultury Kresowej oraz tradycyjny Jarmark na św. Kazimierza.


Kaziuki organizowane są zwyczajowo w wielu miastach Polski w pierwszą  niedzielę przypadającą po 4 marca. Te charakterystyczne jarmarki mają jednak swój rodowód w tradycji wileńskiej. Uroczystości tego typu zaczęto przygotowywać na część Kazimierza Jagielończyka (syna) pełniącego na Litwie funkcję podkanclerza, który zmarł w Grodnie 1484 r. W 1602 roku papież wyniósł go na ołtarze. Kazimierz Jagielończyk został jednym z pierwszych świętych na Litwie i jednocześnie jej patronem. Jego szczątki złożone w srebrnej trumnie spoczywają w Katedrze Wileńskiej. 


Święto patrona stało się pretekstem do kontynuowanie tradycji chłopskich jarmarków, którymi niegdyś pogardzały wyższe sfery. Kaziuki stwarzały okazję do rozrywki, bo prócz wszelkiego rodzaju kupieckich produktów można było spotkać tam licznych przebierańców, kapele wiejskich muzyków, kataryniarzy czy uliczne teatrzyki. Kaziuki choć zazwyczaj słotne i chłodne niosą pierwsze oznaki wiosny, zapewne częściowo za sprawą symbolu tego jarmarku - wileńskiej palmy wyplatanej z suszonego kolorowego zielska, którą można nabyć na licznych straganach. 
Kaziuki stały się popularne poza Litwą za sprawą prężnie działających środowisk wileńskich, które starają się podkreślać swoją tożsamość oraz podtrzymywać swoją tradycję.

W Białymstoku tradycyjny jarmark na św. Kazimierza odbędzie się 9 marca 2014 r. w godz. 8-16 na Placu przed Teatrem Dramatycznym. Czynny również będzie barwny  kiermasz  z rzemiosłem artystycznym i ludowym, a także oryginalne stoiska z  regionalnymi przysmakami. Wszystko to w ramach obchodów XIV Dni Kultury Kresowej.

(WOAK)