Rawicki Jarmark Historyczny od kilku edycji, spełnia rolę popularyzatora wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym i historii. W 2019 roku motywem przewodnim wydarzenia będzie folklor Hazów. Rawicki Jarmark Historyczny 2019 został połączony z IV Międzynarodowym Festiwalem Muzyków Ludowych im. Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego. Na dwóch plenerowych scenach zabrzmi „muzyka zakorzeniona”, grana na tradycyjnych instrumentach ludowych z różnych regionów Europy. Wydarzeniom muzycznym, trwającym przez cały wrześniowy weekend, będą towarzyszyć: kiermasz artystycznego rękodzieła ludowego i produktów regionalnych, pokazy i warsztaty rękodzieła, ze szczególnym uwzględnieniem haftu. Ponadto zostanie otwarta wystawa wzorów haftu hazackiego połączona z ekspozycją dokumentującą dorobek artystyczny zespołu regionalnego „Wisieloki” z podrawickiego Szymanowa, obchodzącego podczas EDD jubileusz 45-lecia działalności. Wstęp na jarmark oraz wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
Gdzie?, w jakim miejscu Polski znajduje się etnokraina Hazów? Zapewne niewiele osób słyszało o tej ciekawej etnokrainie posiadającą swoją oryginalną odrębność kulturową, język czy tradycje i lokalne obyczaje.
Foto: Gmina Rawicz
Etnokraina Hazów położona jest na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Według lokalnego badacza i etnografa dr Stanisława Jędrasia ta mała ojczyzna Hazów obejmuje wsie: Zawady, Zieloną Wieś, Ugodę, Stwolno, Zawady, Łąktę i Sikorzyn, czyli Hazów właściwych oraz wsie, Słupia Kpt., Kubeczki, Niedźwiadki, Sworowo, Drogi, Podborowo, Chojno, Golejewko i Ostrobudki, czyli pozostałe wsie hazackie.
Foto: Gmina Rawicz
Ze względu na położenie na trudno dostępnych, bagnistych terenach, Hazy były długo odizolowane od pozostałych obszarów w tym regionie, dzięki czemu zachowała się tu charakterystyczna gwara z dużą ilością elementów śląskich. We wsiach Hazów właściwych długo w mowie utrzymało się mazurzenie, które wyróżniało Hazaków spośród innych Wielkopolan. Stąd w mowie Hazaków copka, a nie czapka, safa zamiast szafa, ksionc zamiast ksiądz, itd. Ale, jak podkreśla dr Jędraś, to mazurzenie dopuszczalne jest na Hazach właściwych, podczas gdy w pozostałych wsiach hazackich mazurzenie jest błędem.
Etnokraina Hazów na mapie Google
Na Hazach charakterystyczne są tańce wirowe – wiwaty, stąd powstało „Wiwatowisko”, cykl warsztatów i spotkań z kulturą ludową organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej wraz z Fundacją Dudziarz.eu, oraz Gminą Rawicz, odbywających się na tym terenie.
Foto : Gmina Rawicz
Program działań dotyczący propagowania niematerialnego dziedzictwa, jest echem wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenach Biskupizny i Hazów w latach ubiegłych podczas Taborów Wielkopolskich oraz efektem współpracy artystów ludowych i środowiska pasjonatów folkloru. Wpisanie Tradycji Dudziarskich Wielkopolski oraz Tradycji Kulturowych Biskupizny na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego umocniło i zmobilizowało organizatorów do wprowadzenia skutecznych narzędzi w propagowaniu i upowszechnianiu kultury tradycyjnej w regionie.
Na całość projektu złoży się Festiwal Muzyków Ludowych im. Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego, Konkursu Dudziarski im. Edwarda Ignysia oraz warsztatów jednodniowych/weekend, podczas których nastąpi międzypokoleniowy przekaz miejscowych tradycji.
Zapraszamy na Jarmark !
Więcej informacji : http://www.muzeum.rawicz.pl/