Już tylko godziny dzielą nas od  otwarcia tegorocznych jarmarków wielkanocnych, kiermaszy czy targów świątecznych w Polsce. Święta wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem religijnym dla wyznawców chrześcijaństwa, ale mają również charakter rodzinny, społeczny, kulturowy.

więcej imprez wielkanocnych : https://jarmarki-kiermasze.pl/component/djevents/events?cid=3

 

Przygotowanie do świąt wielkanocnych w polskich domach trwają zwykle o wiele  wcześniej, rozpędu nabierają jednak od Niedzieli Palmowej. Tradycją jest przygotowywanie w tym czasie mięs, ryb, jaj, bab wielkanocnych a także ozdobnych palm

Dla przedświątecznego, jarmarkowego handlowania najważniejsze będą teraz dwa pierwsze kwietniowe weekendy. W tym roku wreszcie zapowiada się wyjątkowy wysyp wielkanocnych eventów. Lokalne społeczności w gminach, miasteczkach i miastach po 2-letniej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, z niespotykanym entuzjazmem zabrały się za organizację tradycyjnych jarmarków wielkanocnych czy kiermaszy świątecznych często połączonych z kiermaszami sztuki ludowej i rękodzieła. Prawdziwy przejaw odrodzenia !, bo tak nam ich brakowało w ubiegłych latach (a właściwie wiosnach).

Okres przedświąteczny to też ruch edukacyjny w wielu szkołach , GOK-ach, MDK-ach, ośrodkach edukacyjnych. Powszechne były konkursy na wielkanocne pisanki, wielkanocne palmy, stroiki, zabawki, rzeźby, malunki, pająki, wycinanki ect.

Rok 2022 będzie zapamiętany jako okrutny dramat niewypowiedzianej, zbrodniczej wojny toczonej przez barbarzyńskich moskali u naszych ukraińskich sąsiadów, a co z tym związane olbrzymią tragedią milionów uchodźców przybyłych z bombardowanej Ukrainy do naszego kraju. Niech więc nasze tradycyjne jarmarki wielkanocne, kiermasze, targi świąteczne chociaż na moment rozświetlą uśmiechem twarze przybyłych do nas z Ukrainy dorosłych i dzieci.

Apelujemy też do organizatorów - tych i następnych regionalnych  jarmarków i kiermaszy, aby zapraszali do udziału w nich ukraińskich artystów, rękodzielników, gastronomików szczególnie tych przebywających z konieczności na waszym terenie. Wystawcy ukraińscy od wielu lat aktywnie uczestniczyli w polskich jarmarkach w wielu miejscowościach jak chociażby w Lublinie, Jarosławiu, Węgorzewie, Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Holi, Opolu i wielu, wielu innych, gdzie zawsze byli rewelacyjnie oceniani i okupowani ( ale w tym przypadku pokojowo, przez fanów sztuki ludowej i kupujących klientów!!!)