Już niebawem, w dniach 6-7 sierpnia 2022 r. odbędzie się 45. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie na ziemi warmińsko-mazurskiej. Od wielu lat portal www.jarmarki-kiermasze.pl jest jednym z patronów medialnych tego wspaniałego jarmarku.

 

Organizatorem 45. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie jak co roku jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku z ok. 1773 roku.

Obecnie główne zainteresowania placówki ogniskują się wokół kultury ludowej wszystkich grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno-wschodnią.

 Z Muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Eksponowane są tutaj przykłady tradycyjnego budownictwa mazurskiego – drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewniana remiza z Ołownika i szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. Natknąć się tutaj można także na tajemnicze pruskie baby kamienne... W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. 

Twórcy kultury ludowej, artyści ludowi są w centrum uwagi  Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Placówka roztacza stałą opiekę merytoryczną nad okolicznymi zespołami folklorystycznymi („Zaciszuki” z Węgorzewa, „Kapela Wileńska” z Sulim, „Kapela Rodzinna Bałdygów” z Mazuchówki i inne).

Rokrocznie Muzeum organizuje liczne pokazy rzemiosł tradycyjnych oraz cykliczne między-narodowe imprezy folklorystyczne: przegląd widowisk obrzędowych „Święto Wiosny” (sobota na tydzień przed Wielkanocą) oraz największy w regionie Międzynarodowy Jarmark Folkloru (pierwszy weekend sierpnia), na który zapraszani są najwybitniejsi  artyści  i twórcy sztuki ludowe z kraju i z zagranicy.

Jakie zespoły artystyczne wystąpią na tegorocznej scenie 45. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru? Zaprezentujemy niektóre z nich ( szczegóły programu z opis wykonawców znajdziemy na stronie: https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie/ )

 

Zespół „Srokowiacy” ze Srokowa,  Fot. Jerzy Łapo

 

 

Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, Fot. Jerzy Łapo

 

 

Ludowy Zespół Sterławiacy. Źródło zdjęcia: https://www.rpekit.pl/index.php/grupy-i-kola

 

 

Zespół folklorystyczny „Turgielanka” z Turgieli, Litwa
Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/Folklorystyczny-zesp%C3%B3%C5%82-Turgielanka-1510774155898428

Serdecznie zapraszamy do udziału w 45. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie!

 

 

Źródło informacji:

http://www.muzeum-wegorzewo.pl/, https://www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie/