Chełmno na Kujawach to nie tylko miasto zakochanych ale także miasto wspaniałych jarmarków oraz innych oryginalnych wydarzeń plenerowych.  Tłem do tych imprez jest samo miasto a w nim znakomicie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny oraz  cenne zabytki architektoniczne i widokowe. Każdego roku w lipcu organizowany jest w Chełmnie na starówce 24.Jarmark Jaszczurczy, który ze wszech miar wart jest wpisania do rodzinnego kalendarza odwiedzin.

foto: https://chdk.pl

 

Kiermasz sztuki ludowej, zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy połączone z prezentacjami zespołów folklorystycznych i rycerstwa stwarzają niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych.

W ostatnich latach doskonale sprawdza się połączenie organizowanego w mieście od ćwierćwiecza “Jarmarku Jaszczurczego” i “Spotkań z Folklorem”. Dzięki temu pomysłowi można jednocześnie podziwiać bardzo różne dziedziny twórczości ludowej wraz z prezentacjami rzemiosła średniowiecznego.

Zainteresowani mieszkańcy jak i przebywający w mieście turyści mają możliwość odwiedzenia mi. in.: targów kolekcjonerskich, stoisk z wyrobami bursztynników, pszczelarzy jak również twórców ceramiki prasłowiańskiej. W ostatnich latach niemałą atrakcją stały się tzw. “żywe prezentacje”, polegające na wytwarzaniu różnych akcesoriów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość potencjalnemu widzowi spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obważanków, miodu lub grzanego wina. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych przez rycerstwo zabawach plebejskich, gdzie każde z nich może poćwiczyć strzelanie z łuku, władanie prawdziwym mieczem lub uczestniczyć w zawodach rycerskich.

Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którzy chcieliby poczuć klimat średniowiecznego Chełmna, przeplatający się ze staropolskim folklorem.

Żródło: https://chelmno.pl, https://chdk.pl