Leszek Baczkowski, znany kociewski twórca-rzezbiarz z Franka w gminie Kaliska
W dniach 20-21 lipca 2018 roku, kociewska gmina Kaliska w województwie pomorskim, obchodziła swoje święto- Dni Kalisk 2018.
Sama miejscowość Kaliska jest dużą, kociewską wsią - schludną, dobrze skomunikowaną ( stacje PKP, PKS) i korzystnie położoną przy „berlince” tj. drodze krajowej nr 22.
Festyn z okazji Dni Kalisk tradycyjnie odbywa się w lipcu, na terenie pięknego, gminnego stadionu sportowego otoczonego lasem i jest największą imprezą plenerową w gminie. Impreza jest zawsze wyczekiwana z olbrzymim zainteresowaniem przez tutejszych mieszkańców a także licznie odwiedzających ją gości w szczególności tych, wypoczywających na Kociewiu i Borach Tucholskich.
Święto gminy jest okazją do świetnej wakacyjnej rozrywki ale także do prezentacji i podsumowania społecznego, gospodarczego czy kulturowego dorobku miejscowej społeczności. W Kaliskach swoją siedzibę ma Nadleśnictwo, funkcjonuje duża szkoła podstawowa z gimnazjum, pracuje wiele firm produkcyjnych i usługowych, a w dużym, odnowionym gmachu, prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury.
Uroczystościom związanym z obchodami święta gminy towarzyszył Kociewski Kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych. Na terenie Kociewia, także w Kaliskach odżywa zainteresowanie i chęć utożsamiania się - szczególnie wśród młodzieży, z lokalną kulturą ludową, folklorem, kuchnią regionalną czy produktem lokalnym. Cieszy ogromnie fakt, że na lokalnych imprezach pojawiają się tutejsi mieszkańcy w strojach kociewskich, a już furorę robią maluszki z miejscowego przedszkola, rewelacyjnie występujący i prezentujący się w kociewskich ubrankach. Świetnie to rokuje na przyszłość dla etniczności tej etnokrainy.
Kiermasz Kociewski w Kaliskach nawiązuje do dorobku Izydora Gulgowskiego jako inicjatora i prekursora ludowego rękodzielnictwa na tych ziemiach.
To na Kociewiu, na terenie gminy Kaliska, w Iwicznie na urodził się Izydor Gulgowski - nauczyciel, folklorysta, etnograf, pisarz i poeta, Twórca Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach Kiszewskich, pierwszego polskiego skansenu. Teodor Gulgowski wraz ze swoją żoną- Teodorą w 1906 roku zainicjował na biednych terenach Kaszub i Kociewia wskrzeszenie tradycji tzw. przemysłu domowego inaczej mówiąc ludowego, regionalnego rękodzielnictwa w zakresie garncarstwa, malarstwa na płótnie, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa malarstwa na szkle, rzeźby w drewnie i innych rzemiosł dających miejscowym utrzymanie.
Warto obejrzeć Izbę Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie otwartą w 2014 r., w której znajduje się wiele pamiątek po wielkim Kociewiaku.