Jesienną porą, od czternastu lat, w kociewskiej gminie Kaliska organizowany jest kiermasz talentów twórczych połączony z Wernisażem „Sami-Swoi i goście”. W bieżącym roku wernisaż odbywał się 25.10.2014 roku w pięknie odnowionym i zmodernizowanym Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, stanowiącym nie tylko znakomite tło dla prezentacji twórczości amatorskiej w gminie, ale także będącym świadectwem troski i zaangażowania władz samorządowych oraz osobiście wójta Sławomira Janickiego, w rozwój i upowszechnianie kulturalny oraz promocję gminy Kaliska.

                                   foto : jarmarki-kiermasze.pl

Wystawiane prace twórców amatorów prezentowały różne kierunki, techniki rękodzielnicze i poziom artystyczny, ale wszystkie odznaczały się pasją tworzenia, autentycznością i kreślone były sercem wykonawców. Osiąganie artystycznych efektów to lata pracy i twórczych doświadczeń, można było przekonać się o tym oglądając znakomite rzeźby w drewnie uznanego w regionie i  kraju rzeźbiarza-amatora Leszka Baczkowskiego mieszkającego i tworzącego w gminie Kaliska. Czysta forma, barwne kolory, kociewskie (kaliskie!) zdobienia stwarzały wrażenie obcowania z niepowtarzalnymi dziełami sztuki ludowej.

foto : jarmarki-kiermasze.pl

Obszernością, różnorodnością i zaangażowaniem, imponowały zaprezentowane kolekcje malarstwa amatorów–plastyków: Edwina Jasińskiego z Kalisk (najstarszego wiekiem i artystycznym stażem wśród wystawiających), Hanny Woźniak z Iwiczna, Gizeli Kamińskiej z Dąbrowy czy Danuty Kaczmarek z Lubichowa.

 

Ciekawe i zaskakująco dojrzałe były wystawiane przez Annę Cybulę z Kalisk portrety rysowane ołówkiem i temperą a mistyczna ikona napisana starą techniką przez Zdzisławę Gulgowską z Iwiczna czarowała magią i duchowym natchnieniem.

         foto : jarmarki-kiermasze.pl

Osobnym rozdziałem kiermaszu były prace wykonywane przez dzieci i młodzież: szczere i pomysłowe, odkrywcze i „odlotowe”. Te twórcze cechy można było dostrzec w prezentowanych pracach miejscowych fotografów, karykaturzystów czy członków Środowiskowego Domu Samopomocy Kaliska/Czarna Woda.

                                                                                                                   foto : jarmarki-kiermasze.pl

Jak zwykle niezawodne były panie ( a także panowie!) zajmujące się tzw. żmudnymi i pracochłonnymi robótkami ręcznymi : haftem krzyżykowym, szydełkowaniem, haftem tradycyjnym czy pracami wykonywanymi na drutach, w wielu przypadkach rewelacja!

                                                                                                                                                       foto : jarmarki-kiermasze.pl

W kiermaszu wzięło udział kilkudziesięciu wystawców w tym grupka zaproszonych gości z sąsiedniej gminy Lubichowo. Cały kiermasz odbywał się w atmosferze złotej polskiej jesieni urozmaiconej dekoracjami wykonanymi przez Wandę i Huberta Kopciowskich. Wszystkim wystawcom należy się uznanie oraz  podziękowanie za poświęcenie swoim artystycznym pasjom, oby im zawsze starczało na to sił i czasu!

Bieżący roku jest rokiem kolejnych wyborów samorządowych w gminach, a więc czasem nowych planów i inicjatyw. Wójt gminy Kaliska Sławomir Janicki  widzi upowszechnianie kultury , szczególnie tej wiejskiej, ludowej, regionalnej- jednoznacznie: trzeba to czynić na co dzień, na poziomie gminy, szkoły, rodziny. To jest i będzie wielki priorytet w pracach lokalnego samorządu.

                                                                                                                    foto : jarmarki-kiermasze.pl

Wypada na koniec dodać , że w ostatnich dniach w Kaliskach przybyła jeszcze jedna możliwość do pokazywania lokalnej twórczości artystycznej i organizacji kameralnych imprez plenerowych ( chociażby wzorem pobliskiego Czerska) takich jak jarmark z ekożywnością, kiermasze świąteczne, festyny odpustowe. Staraniem gminnych władz samorządowych wybudowano bowiem i oddano do użytku w centrum miejscowości obok kościoła, duży, estetycznie i trwale urządzony parking – rynek. A więc do spotkania na następnym kiermaszu rękodzieła w Kaliskach.