W połowie sierpnia spotykamy się w Lublinie na Jarmarku Jagiellońskim, to niewątpliwie jedno z najciekawszych wydarzeń folkowych i etnicznych w kraju. Od lat Jarmark Jagielloński frapuje i zachwyca, na kolejne miesiące nasyca nas i inspiruje formami  kultury tradycyjnej. Ten Jarmark nie zawodzi, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego przełamuje wszelkie stereotypy i uprzedzenia. W pełni należy się zgodzić z opinią, iż Jarmark Jagielloński jest spotkaniem, zabawą, wymianą energii i komunikacji między jej uczestnikami.

 

 

foto: Bartek Żurawski ( https://jarmarkjagiellonski.pl)

 

Na Jarmarku nie można wykupić stoiska. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie wybierają i zapraszają artystów, którzy wyróżniają się szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Liczy się nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów, spuścizny rodzinnej. 

Na stronie internetowej Jarmarku zamieszczony jest już szczegółowy program wydarzenia, warto tam  zajrzeć.

Prezentujemy niektóre przedsięwzięcia Organizatorów Jarmarku:

Jarmark Rzemieślniczy
16 sierpnia | 11.00-18.00
17 i 18 sierpnia | 10.00-18.00
Stare Miasto
Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie będzie można spotkać twórców ludowych z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji. Będą oni nie tylko prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby. To wspaniała okazja zarówno do oryginalnych zakupów, jak i rozmów z prawdziwymi rzemieślnikami.

Wokół kury – parada | 16-18 sierpnia | 11.00, 13.00, 15.00, 19.00 | Stare Miasto
Wędrując ulicami Starego Miasta, kilka razy dziennie, odnajdziemy paradę towarzyszącą przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego. Każde spotkanie tego żywiołowego korowodu to okazja do zobaczenia widowiska okraszonego dużą dawką humoru, akrobatyki i żonglerki, a wszystko to w wykonaniu niezawodnych artystów Fundacji Sztukmistrze. Muzyczną energię parady stworzy Orquestrina Trama z Hiszpanii, zespół wykonujący tradycyjną muzykę inspirowaną głównie tradycjami muzycznymi Pirenejów, ale także kraju Basków, Aragonii i Andory.

Jarmarkowe Podwórko – plac zabaw tradycyjnych | 16-18 sierpnia | 11.00-19.00 | Błonia pod Zamkiem
Tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, jak klocki Mubabao uruchomią wyobraźnię do tworzenia niesamowitych budowli, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Zabawki są w zdecydowanie większych rozmiarach niż te, którymi możemy bawić się w domu. Specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle, gra w gumę, przeciąganie na drewnianej beczce, hacele, ciesząca się zainteresowaniem najmłodszych drewniana karuzela, tradycyjne ludowe zabawki, takie jak klepoki czy kurki na pochylni wypełnią czas pobytu na Jarmarkowym Podwórku.

re:tradycja – koncert | 16 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. W sierpniu na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpi m.in. Dorota i Henryk Miśkiewicz z panią Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, czy też Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Zobaczymy też Adama Bałdycha i Krzysztofa Dysa, grających muzykę radomską wspólnie z Kapelą Jana Kmity. Brodka zmierzy się natomiast z muzyką z Beskidu Żywieckiego. Wystąpi wspólnie z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

Potańcówki – zabawa taneczna | 16-18 sierpnia | 21.30 | Plac Dominikański
Podczas Jarmarku nie zabraknie oberków, mazurków, podróżniaków czy polek. Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: Kapela Butrynów, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Zwykli Ludzie, Kanka Franka, Kapela Jana Kmity, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

 

Bądźmy w Lublinie na jarmarku! 

 

Więcej informacji na : https://jarmarkjagiellonski.pl