Za kilka dni tj. w sobotę 25 lipca rozpocznie się  i potrwa do 16 sierpnia 2020 roku, największy miejski jarmark współczesnej Europy- 760 Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Jarmark jest największą letnią atrakcją Gdańska, zawsze tłumnie i licznie odwiedzaną imprezą plenerową. Czy w obliczu pandemii poradzi sobie z obostrzeniami i przeciwnościami jakie spotykają obecnie masowe imprezy? Co by jednak nie powiedzieć, to  chwała organizatorom i władzom miejskim Gdańska, że nie schowały się za niczyimi plecami i nieprzychylnymi przepisami, podtrzymując tradycje i ratując ten piękny Jarmark.

 

Jak zapewnia Organizator jarmarku oraz władze gdańskiego magistratu kwestie związane z bezpieczeństwem sanitarnym traktowane będą w sposób priorytetowy!

Podczas Jarmarku św. Dominika 2020 wdrożone zostaną  wszystkie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny środki ostrożności. Na bieżąco też monitowana będzie sytuacja pandemiczna i organizacyjna.

Wprowadzone zostały następujące działania:

  • Jednostronna zabudowa ulic stoiskami handlowymi (tym samym poszerzenie ciągów pieszych)
  • Zachowanie niezbędnych odległości między stoiskami
  • Zapewnienie koniecznych środków ochrony osobistej dla wystawców (maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyny dezynfekujące, osłony z pleksi)
  • Wprowadzenie obowiązku pracy na stoiskach w przyłbicach i rękawiczkach
  • Udostępnienie środków dezynfekcyjnych dla odwiedzających na wszystkich stoiskach
  • Rezygnacja z dużych wydarzeń kulturalnych m.in. ceremonii otwarcia i zamknięcia Jarmarku
  • Ograniczenie widowni wydarzeń programowych do obowiązujących limitów
  • Wprowadzenie oznakowania ograniczającego dostęp do stoisk oraz zalecającego zachowanie odpowiedniej odległości
  • Umieszczenie na terenie jarmarku informacji dotyczących obowiązujących zasad przeciwdziałających zakażeniom koronawirusem

W strefach gastronomicznych i konsumpcyjnych wprowadzone zostaną dodatkowo środki ostrożności:

-  Sprzedaż na stoiskach tylko dań na wynos

-  Wydzielenie stref konsumpcyjnych dla określonej liczby konsumentów wraz z konieczna obsługą

-  Komunikaty dźwiękowe o przestrzeganiu zalecanych środków ostrożności.

 

 Niech więc Kogut Karmazynowy, który jest jednym z kluczowych bohaterów ceremonii otwarcia wraz z  asystującym  mu zawsze Hermesem (patronem kupców) chronią i strzegą jarmarku ze wszystkimi wystawcami i odwiedzającymi go gośćmi!

My życzymy mu szczęścia oraz pomyślności i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku ( oczywiście z zachowaniem wszelkich rygorów!).