Po dwóch udanych edycjach wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” ponownie zapraszamy miłośników historii, średniowiecza i rekonstrukcji historycznych do Czerwińska nad Wisłą, w dniach 28-30 sierpnia br. Czekać tu będzie na Państwa mnóstwo atrakcji nawiązujących do kolejnej rocznicy przeprawy przez Wisłę wojsk króla Władysława. Podobnie jak na poprzednich edycjach wydarzenia zorganizujemy średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, zmagania rekonstruktorów na turniejach i pokazach łuczniczych czy rycerskich. Nie zabraknie także warsztatów, zabaw i rozrywek plebejskich oraz rejsów na tradycyjnych łodziach flisackich. Z wydarzenia skorzystają osoby w każdym wieku, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

 

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą - we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły, Fundacją Dom Wisły, Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą, Miastem I Gminą Czerwińsk nad Wisłą oraz Grupą Pasjonatów Średniowiecza organizuje trzecią edycję rekonstrukcji historycznej, przybliżającej kulturę średniowiecza i dającej możliwość poczucia atmosfery dawnych czasów.

Naszym celem jest świętowanie kolejnej rocznicy budowy mostu łyżwowego na Wiśle w Czerwińsku nad Wisłą i przeprawienia się wojsk Jagiełły przez rzekę Wisłę, a także pokazanie jak wyglądało codzienne życie w XV wieku.

Chcąc zapewnić "żywą lekcję historii", zaangażujemy widzów w wydarzenia plenerowe, warsztaty, pokazy, treningi łucznictwa i poznawanie obyczajów średniowiecznych.

Preludium sobotnio - niedzielnych wydarzeń to pokaz filmu „Habit i zbroja” w piątek o godz. 19:00 w Sali Teatralnej przy Bazylice Czerwińskiej.

Wydarzenie rozpocznie się na Bulwarze Wiślanym o godzinie 11:00, gdzie nastąpi symboliczne połączenie wojsk polskich i litewskich oraz popłyną gawędy historyczne „O czym szumią miecze, czyli pokazy walk i uzbrojenia rycerzy” „Dworska maskarada, czyli pokaz mody prosto ze średniowiecza” i „Kronika konfliktu, czyli opowieść o batalii grunwaldzkiej”. Tam też będzie można skorzystać z rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi, w tym „Darem Mazowsza” Fundacji Rok Rzeki Wisły, wziąć udział w warsztatach historyczno-bajkowych i obejrzeć pokazy chorągwiarzy średniowiecznych. Po przejściu do ogrodów klasztornych o godzinie 13:00, w scenerii średniowiecznego obozu rycerskiego odbędą się warsztaty rzemieślnicze - czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, a także stanowisko szewca, snycerza, szycia strojów, prezentacja strojów bojowych i broni, pokazy średniowiecznych chorągwiarzy, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa.

Głos prowadzący imprezy to tradycyjnie błazen Jajosz, a o oprawę muzyczną zadba zespół muzyki dawnej – FleurDeLis.

Pojawią się kramy średniowieczne i stoiska z różnymi przysmakami regionalnymi.

Kolejna atrakcja to turnieje, w których będą rywalizować rekonstruktorzy i pokazy walk rycerskich oraz łucznictwa historycznego. Przewidujemy także różne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych – pokazy i warsztaty tańców dawnych, pokazy sokolnika, stanowisko średniowiecznego astronoma. Ok. godziny 18:00 planujemy ogłoszenie wyników turniejów i wręczenie nagród.

Uwieńczeniem pierwszego dnia będzie wieczorny pokaz fireshow, czyli teatr ognia.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się również o godzinie 11:00 rano i organizatorzy przewidują dla odwiedzających możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia. Swoje magiczne sztuki pokaże średniowieczny alchemik. Dla chętnych widzów przewidujemy rozrywkę - walki na miecze piankowe i tor łuczniczy dla widzów oraz ciekawą grę terenową. Dodatkowo o godzinie 12:30 zostanie odprawiona tradycyjna Msza Święta Łacińska, w pięknej oprawie muzycznej.

Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 15:00.

Organizacja wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” to inicjatywa propagująca tradycje narodowe. Przyczynia się do pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej, poznania kultury średniowiecza i podtrzymuje upamiętnienie Czerwińska nad Wisłą jako miejsca historycznie zasłużonego dla Polski i Mazowsza. Jest ściśle związana z inscenizacją bitwy pod Grunwaldem, która corocznie odbywa się w połowie lipca i zapowiada się już teraz, że będzie to impreza cykliczna wpisana w kalendarz rekonstrukcji historycznych – zawsze na 2 tygodnie przed Grunwaldem.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/most.jagielly/