Bartel Wielki to stara, choć niewielka, ale urokliwa wieś kociewska (KOCIEWIE), położona na pagórkowatej leśnej polanie. Ze wszystkich stron otoczona jest drzewostanem Borów Tucholskich zarządzanym przez Nadleśnictwo Kaliska, przecięta aleją z olbrzymimi, wiekowymi dębami i połyskująca oczkami leśnych jeziorek. Niedaleko tego miejsca roztacza się wspaniale przywrócone do życia- jezioro Białe Błota z urządzonym punktem widokowym. W tym magicznym miejscu znaleźli swoje twórcze gniazdo lokalni kociewscy artyści- malarze i rzeźbiarze.
Ośrodek Edukacyjno-Rekreacyjny w Bartlu Wielkim podczas trwania pleneru
Działaniem inwestycyjnym i wsparciem budżetowym Urzędu Gminy w Kaliskach, utworzono w Bartlu Wielkim na bazie starej, ponad 100-letniej nieczynnej już szkoły, Ośrodek Edukacyjno-Rekreacyjny, w którym od kilku lat organizowane są plenery artystyczne. Organizatorem plenerów jest Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach i właśnie w miniony weekend 09 września 2022 roku odbył się wernisaż podsumowujący kolejny udany plener artystyczny.
Stała ekspozycja poplenerowa w Bartlu Wielkim
Plenery kociewskich artystów w Bartlu Wielkim zaczynają na stałe wpisywać się w pejzaż Kociewia zostawiając po sobie oprócz artystycznych przedsięwzięć także materialne ślady pracy twórców w postaci eksponowanych tu rzeźb czy obrazów sztalugowych .
Uczestniczki tegorocznego pleneru malarskiego: Barbara Płonka, Barbara Żmuda-Trzebiatowska i Teresa Łosicka
Artyści uczestniczący w plenerach doceniają atmosferę ciszy i spokoju panującą w tym miejscu, a w szczególności kontakt ze wspaniałą naturą i życzliwymi, miejscowymi ludźmi. Wielu uczestników plenerów nie zajmuje się na co dzień profesjonalnym tworzeniem dzieł sztuki, jednakże pracę artystyczną traktują jako dopełnienie swoich życiowych pasji, wrażliwości i sensu spełniania się, dlatego z przyjemnością i utęsknieniem powracają tu w kolejnych latach.
Marek Zagórski w trakcie pracy nad rzeźbą. Foto : Krzysztof Banul
Uczestnikami dotychczasowych plenerów byli zarówno znani regionalni artyści-twórcy jak i artyści nieprofesjonalni, chociażby: Marek Zagórski – artysta rzeźbiarz z Rokocina, Michał Ostoja Lniski – Rzeźbiarz Kociewski z Czarnej Wody, Leszek Baczkowski – rzeźbiarz w drewnie z Franka, Mieczysław Woźniak, rzeźbiarz w drewnie z Malborka, Marian Bach – twórca ludowy z Gdyni, Józef Semmerling - twórca ludowy, rzeźbiarz, mieszkający i tworzący na Kaszubach.
Barbara Żmuda-Trzebiatowska przy sztaludze
oraz artyści plastycy: Barbara Żmuda-Trzebiatowska z Franka, Ryszard Rosławski- „Malujący Kowal” ze Starej Kiszewy, Barbara Płonka z Kalisk, Teresa Łosicka z Bartla Wielkiego, Urszula Zimorska ze Starej Kiszewy, Elżbieta Pasterska z Kalisk i wielu innych.
(wr)