Wyszukiwarka wydarzeń

Pod pojęciem ETNOKRAINA rozumiemy wyodrębnione obszar (terytorium) kraju  o niekoniecznie ściśle sprecyzowanych granicach i układzie administracyjnym , charakteryzujący się odmiennymi od sąsiadujących obszarów , cechami :

  •  etnicznymi : 
  1. Kulturą i tradycjami w obrzędach i świętowaniu
  2. Językiem/dialektem/gwarą
  3. Strojami ludowymi, tańcem , śpiewem i przekazem słownym
  4. Tradycyjnymi metodami wytwarzania i sztuką ludową
  5. Kuchnią regionalną i produktami tradycyjnymi oraz lokalnymi

 

  •   historycznymi ( mapa),

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA

a także:

- więzami społecznymi i religijnymi integrującymi lokalną społeczność

- patriotyzmem lokalnym utożsamiających się z obszarem i jego przestrzenią kulturową

- wyidealizowanym lokalnym krajobrazem, rozwijającym się w zgodzie i równowadze z rozwojem gospodarczym , turystyką i ochroną środowiska

 POLSKA ETNOKRAINA KURPIE

 

MIASTA, GMINY I WSIE KURPI 

 

Miasta/Gminy KURPI Wsie sołeckie KURPIWojewództwo

 Baranowo -gmina

 

MAZOWIECKIE 

 Chorzele gmina

 

MAZOWIECKIE 

 Czarnia (gmina)

 

MAZOWIECKIE 

 Jednorożec (gmina)

 

MAZOWIECKIE 

 Kadzidło (gmina)

  

Kolno gmina 

 

PODLASKIE 

 Krasnosielc gmina 

 

MAZOWIECKIE 

 Lelis (gmina) 

 

MAZOWIECKIE  

 Łyse (gmina)

 

MAZOWIECKIE 

 Myszyniec (gmina)

 Białusny Lasek, Cięćk, Charciabałda, Drężek, Gadomskie, Krysiaki, Myszyniec-Koryta, Myszyniec Stary, Niedźwiedź, Olszyny, Pełty, Świdwiborek, Wolkowe (sołectwa: Wolkowe I i Wolkowe II), Wydmusy, Wykrot, Zalesie, Zdunek

MAZOWIECKIE 

 Nowogród (gmina) 

 

PODLASKIE 

Olszewo- Borki gmina

 

 

MAZOWIECKIE 

Rozogi gmina

 

WARM-MAZ 

Turośl (gmina) 

 

PODL 

Wach

  

Zbójna gmina 

 

PODL 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  
   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 POLSKA ETNOKRAINA KURPIE

 

MIASTA, GMINY I WSIE KURPI 

 

Miasta/Gminy KURPI Wsie sołeckie KURPIWojewództwo

 Baranowo -gmina

Adamczycha, Bakuła, Baranowo, Błędowo, Brodowe Łąki, Budne-Sowięta, Cierpięta, Czarnotrzew, Dąbrowa, Dłutówka, Gaczyska, Guzowatka, Jastrząbka, Kopaczyska, Kucieje, Lipowy Las, Majk, Majdan, Oborczyska, Orzoł, Ramiona, Rupin, Rycica, Witowy Most, Wola Błędowska, Zawady, Ziomek

MAZOWIECKIE 

 Chorzele gmina

Bagienice, Binduga, Brzeski Kołaki, Budki, Bugzy Płoskie, Czaplice Wielkie, Dąbrowa, Dąbrówka, Duczymin, Dzierzęga Nadbory, Gadomiec Chrzczany, Gadomiec Miłocięta, Jedlinka, Krukowo, Krzynowłoga Wielka, Kwiatkowo, Lipowiec, Liwki, Łaz, Mącice, Niskie Wielkie,  Nowa Wieś, Nowa Wieś Zarębska, Opaleniec, Poścień Wieś, Poścień Zamion, Pruskołęka, Przysowy, Raszujka, Rawki, Rembielin, Rycice, Rzodkiewnica, Stara Wieś, Wasiły Zygny, Wierzchowizna, Wólka Zdziwójska, Zaręby, Zdziwój Nowy, Zdziwój Stary

MAZOWIECKIE 

 Czarnia (gmina)

 Bandysie, Brzozowy Kąt, Cupel, Cyk, Czarnia, Długie, Michałowo, Rutkowo, Surowe

MAZOWIECKIE 

 Jednorożec (gmina)

 Budy Rządowe, Drążdżewo Nowe, Dynak, Jednorożec, Kobylaki-Czarzaste, Kobylaki-Korysze, Kobylaki-Wólka, Lipa, Małowidz, Obórki, Olszewka, Parciaki, Połoń, Stegna, Ulatowo-Dąbrówka, Ulatowo-Pogorzel, Ulatowo-Słabogóra, Żelazna Prywatna, Żelazna Rządowa

MAZOWIECKIE 

 Kadzidło (gmina)

 Brzozowa, Brzozówka, Czarnia, Chudek, Dylewo Nowe, Dylewo, Golanka, Grale, Gleba, Jazgarka, Jeglijowiec, Kadzidło, Kierzek, Klimki, Krobia, Kuczyńskie, Piasecznia, Rososz, Siarcza Łąka, Sul, Strzałki, Tatary, Todzia, Wach

MAZOWIECKIE 

 Kolno gmina 

 Bęsia, Górowo, Kabiny,  Kominki, Kruzy, Lutry, Ryn Reszelski, Samławki, Tarniny, Tejstymy, Wągsty, Wójtowo, Wysoka Dąbrowa

PODLASKIE 

 Krasnosielc gmina 

 Amelin, Bagienice-Folwark, Bagienice Szlacheckie, Biernaty, Budy Prywatne, Chłopia Łąka, Drążdżewo, Drążdżewo-Kujawy, Drążdżewo Małe, Elżbiecin, Grabowo, Grądy, Karolewo, Krasnosielc, Krasnosielc Leśny, Łazy, Niesułowo, Nowy Krasnosielc, Nowy Sielc, Papierny Borek, Perzanki-Borek, Pieczyska, Pienice, Przytuły, Raki, Ruzieck, Wola-Józefowo, Wola Włościańska, Wólka Drążdżewska, Wólka Rakowska, Wymysły, Zwierzyniec.

MAZOWIECKIE 

 Lelis (gmina) 

Białobiel, Dąbrówka, Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gibałka, Gnaty, Kurpiewskie, Łodziska, Łęg, Przedmiejski, Łęg Starościński, Łęg Walery, Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Płoszyce, Siemnocha, Szafarczyska, Szkwa, Szafarnia, Szwendrowy Most

MAZOWIECKIE  

 Łyse (gmina)

Antonia, Baba, Dawia, Dęby, Dudy Puszczańskie, Grądzkie, Klenkor-Wyżega, Lipniki, Łączki, Łyse, Piątkowizna, Plewki, Pupkowizna, Serafin, Szafranki, Tartak, Tyczek, Warmiak, Wejdo, Zalas, Złota Góra

MAZOWIECKIE 

 Myszyniec (gmina)

 Białusny Lasek, Cięćk, Charciabałda, Drężek, Gadomskie, Krysiaki, Myszyniec-Koryta, Myszyniec Stary, Niedźwiedź, Olszyny, Pełty, Świdwiborek, Wolkowe (sołectwa: Wolkowe I i Wolkowe II), Wydmusy, Wykrot, Zalesie, Zdunek

MAZOWIECKIE 

 Nowogród (gmina) 

Baliki, Chmielewo, Dzierzgi, Grądy, Grzymały, Jankowo-Młodzianowo, Jankowo-Skarbowo, Kupnina, Mątwica, Morgowniki, Ptaki, Serwatki, Sławiec Dworski, Sławiec, Sulimy, Szablak  

PODLASKIE 

Olszewo- Borki gmina

Antonie, Białobrzeg Bliższy, Białobrzeg Dalszy, Chojniki, Dobrołęka, Drężewo, Działyń, Grabowo,  Grądzik, Kordowo, Kruki, Łazy, Mostowo, Nakły, Nożewo, Nowa Wieś, Przystań, Rataje, Rżaniec, Stepna Michałki, Stepna Stara, Wyszel, Zabrodzie, Zabiele Wielkie, Zabiele Piliki, Żebry-Ostrowy I, Żebry–Ostrowy II, Żebry-Chudek, Żebry-Sławki,  Żebry-Stara Wieś,  Żebry-Wierzchlas,  Żebry-Perosy,  Żebry-Żabin,  Żerań Duży, Żerań Mały

 

MAZOWIECKIE 

Rozogi gmina

Borki Rozowskie, Dąbrowy, Faryny, Klon, Kowalik, Kwiatuszki Wielkie, Łuka, Orzeszki, Rozogi, Spaliny Wielkie, Wilamowo, Występ, Zawojki

WARM-MAZ 

Turośl (gmina) 

Adamusy,  Charubin,  Charubiny,  Cieciory,  Cieloszka,  Dudy Nadrzeczne,  Krusza,  Leman,  Łacha, Nowa Ruda, Popiołki, Potasie,  Ptaki,  Pupki,  Samule,  Szablaki,  Wanacja,  Zimna, Trzcińskie, Ksebki 

PODL 

Wach

  

Zbójna gmina 

Bienduszka, Dębniki, Dobry Las, Gawrychy, Gontarze, Jurki, Kuzie, Laski, Osowiec, Pianki, Piasutno Żelazne, Popiołki, Poredy, Ruda Osowiecka, Siwiki, Stanisławowo, Tabory-Rzym, Wyk, Zbójna

PODL 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  
   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 POLSKA ETNOKRAINA KURPIE

 

MIASTA, GMINY I WSIE KURPI 

 

Miasta/Gminy KURPI Wsie sołeckie KURPIWojewództwo

 Baranowo -gmina

Adamczycha, Bakuła, Baranowo, Błędowo, Brodowe Łąki, Budne-Sowięta, Cierpięta, Czarnotrzew, Dąbrowa, Dłutówka, Gaczyska, Guzowatka, Jastrząbka, Kopaczyska, Kucieje, Lipowy Las, Majk, Majdan, Oborczyska, Orzoł, Ramiona, Rupin, Rycica, Witowy Most, Wola Błędowska, Zawady, Ziomek

MAZOWIECKIE 

 Chorzele gmina

Bagienice, Binduga, Brzeski Kołaki, Budki, Bugzy Płoskie, Czaplice Wielkie, Dąbrowa, Dąbrówka, Duczymin, Dzierzęga Nadbory, Gadomiec Chrzczany, Gadomiec Miłocięta, Jedlinka, Krukowo, Krzynowłoga Wielka, Kwiatkowo, Lipowiec, Liwki, Łaz, Mącice, Niskie Wielkie,  Nowa Wieś, Nowa Wieś Zarębska, Opaleniec, Poścień Wieś, Poścień Zamion, Pruskołęka, Przysowy, Raszujka, Rawki, Rembielin, Rycice, Rzodkiewnica, Stara Wieś, Wasiły Zygny, Wierzchowizna, Wólka Zdziwójska, Zaręby, Zdziwój Nowy, Zdziwój Stary

MAZOWIECKIE 

 Czarnia (gmina)

 Bandysie, Brzozowy Kąt, Cupel, Cyk, Czarnia, Długie, Michałowo, Rutkowo, Surowe

MAZOWIECKIE 

 Jednorożec (gmina)

 Budy Rządowe, Drążdżewo Nowe, Dynak, Jednorożec, Kobylaki-Czarzaste, Kobylaki-Korysze, Kobylaki-Wólka, Lipa, Małowidz, Obórki, Olszewka, Parciaki, Połoń, Stegna, Ulatowo-Dąbrówka, Ulatowo-Pogorzel, Ulatowo-Słabogóra, Żelazna Prywatna, Żelazna Rządowa

MAZOWIECKIE 

 Kadzidło (gmina)

 Brzozowa, Brzozówka, Czarnia, Chudek, Dylewo Nowe, Dylewo, Golanka, Grale, Gleba, Jazgarka, Jeglijowiec, Kadzidło, Kierzek, Klimki, Krobia, Kuczyńskie, Piasecznia, Rososz, Siarcza Łąka, Sul, Strzałki, Tatary, Todzia, Wach

MAZOWIECKIE 

 Kolno gmina 

 Bęsia, Górowo, Kabiny,  Kominki, Kruzy, Lutry, Ryn Reszelski, Samławki, Tarniny, Tejstymy, Wągsty, Wójtowo, Wysoka Dąbrowa

PODLASKIE 

 Krasnosielc gmina 

 Amelin, Bagienice-Folwark, Bagienice Szlacheckie, Biernaty, Budy Prywatne, Chłopia Łąka, Drążdżewo, Drążdżewo-Kujawy, Drążdżewo Małe, Elżbiecin, Grabowo, Grądy, Karolewo, Krasnosielc, Krasnosielc Leśny, Łazy, Niesułowo, Nowy Krasnosielc, Nowy Sielc, Papierny Borek, Perzanki-Borek, Pieczyska, Pienice, Przytuły, Raki, Ruzieck, Wola-Józefowo, Wola Włościańska, Wólka Drążdżewska, Wólka Rakowska, Wymysły, Zwierzyniec.

MAZOWIECKIE 

 Lelis (gmina) 

Białobiel, Dąbrówka, Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gibałka, Gnaty, Kurpiewskie, Łodziska, Łęg, Przedmiejski, Łęg Starościński, Łęg Walery, Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Płoszyce, Siemnocha, Szafarczyska, Szkwa, Szafarnia, Szwendrowy Most

MAZOWIECKIE  

 Łyse (gmina)

Antonia, Baba, Dawia, Dęby, Dudy Puszczańskie, Grądzkie, Klenkor-Wyżega, Lipniki, Łączki, Łyse, Piątkowizna, Plewki, Pupkowizna, Serafin, Szafranki, Tartak, Tyczek, Warmiak, Wejdo, Zalas, Złota Góra

MAZOWIECKIE 

 Myszyniec (gmina)

 Białusny Lasek, Cięćk, Charciabałda, Drężek, Gadomskie, Krysiaki, Myszyniec-Koryta, Myszyniec Stary, Niedźwiedź, Olszyny, Pełty, Świdwiborek, Wolkowe (sołectwa: Wolkowe I i Wolkowe II), Wydmusy, Wykrot, Zalesie, Zdunek

MAZOWIECKIE 

 Nowogród (gmina) 

Baliki, Chmielewo, Dzierzgi, Grądy, Grzymały, Jankowo-Młodzianowo, Jankowo-Skarbowo, Kupnina, Mątwica, Morgowniki, Ptaki, Serwatki, Sławiec Dworski, Sławiec, Sulimy, Szablak  

PODLASKIE 

Olszewo- Borki gmina

Antonie, Białobrzeg Bliższy, Białobrzeg Dalszy, Chojniki, Dobrołęka, Drężewo, Działyń, Grabowo,  Grądzik, Kordowo, Kruki, Łazy, Mostowo, Nakły, Nożewo, Nowa Wieś, Przystań, Rataje, Rżaniec, Stepna Michałki, Stepna Stara, Wyszel, Zabrodzie, Zabiele Wielkie, Zabiele Piliki, Żebry-Ostrowy I, Żebry–Ostrowy II, Żebry-Chudek, Żebry-Sławki,  Żebry-Stara Wieś,  Żebry-Wierzchlas,  Żebry-Perosy,  Żebry-Żabin,  Żerań Duży, Żerań Mały

 

MAZOWIECKIE 

Rozogi gmina

Borki Rozowskie, Dąbrowy, Faryny, Klon, Kowalik, Kwiatuszki Wielkie, Łuka, Orzeszki, Rozogi, Spaliny Wielkie, Wilamowo, Występ, Zawojki

WARM-MAZ 

Turośl (gmina) 

Adamusy,  Charubin,  Charubiny,  Cieciory,  Cieloszka,  Dudy Nadrzeczne,  Krusza,  Leman,  Łacha, Nowa Ruda, Popiołki, Potasie,  Ptaki,  Pupki,  Samule,  Szablaki,  Wanacja,  Zimna, Trzcińskie, Ksebki 

PODL 

Wach

  

Zbójna gmina 

Bienduszka, Dębniki, Dobry Las, Gawrychy, Gontarze, Jurki, Kuzie, Laski, Osowiec, Pianki, Piasutno Żelazne, Popiołki, Poredy, Ruda Osowiecka, Siwiki, Stanisławowo, Tabory-Rzym, Wyk, Zbójna

PODL 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  
   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

Osobistości i wybitne postaci Kociewia:  
Lokalne Grupy Działania: 
Koła Gospodyń Wiejskich 
Produkty lokalne 
Artyści i lokalni Twórcy 
Największe lokalne jarmarki, kiermasze, targi i festyny 

MIASTA, GMINY I WSIE KRAJNY 

Miasta/Gminy  KrajnyWsie sołeckie KrajnyWojewództwo
Białośliwie wielkopolskie
Gostycyn kujawsko-pomorskie
Kaczory wielkopolskie
Kamień Krajeński kujawsko-pomorskie
Krajenka wielkopolskie
Lipka wielkopolskie
Łobżenica kujawsko-pomorskie
Nakło n/Notecią kujawsko-pomorskie
Miasteczko Krajeńskie wielkopolskie
Mrocza kujawsko-pomorskie
Piła miasto wielkopolskie
Sadki kujawsko-pomorskie
Sośno kujawsko-pomorskie
Sępólno Krajeńskie kujawsko-pomorskie
Szydłowo wielkopolskie
Ujście wielkielkopolskie
Więcbork kujawsko-pomorskie
Wyrzysk wielkopolskie
Wysoka kujawsko-pomorskie
Tarnówka wielkopolskie
Zakrzewo wielkopolskie
Złotów wielkopolskie