• Kaziuki w5
  • Kaziuki w7

Wyszukiwarka wydarzeń

 

W  Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich,  najstarszym na ziemiach polskich, założonym w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu , po raz 42 odbył się Jarmark Wdzydzki. Jaki był i jakim chcielibyśmy go oglądać?

Tradycyjnie, w weekend 18-19 lipca 2015, imprezę odwiedziły  tysiące osób  z  kraju i z za granicy, wczasowicze  wypoczywający na Kaszubach i  Kociewiu a także niezawodni  i wierni fani tego jarmarku.

                                                                                                                    foto : jarmarki-kiermasze.pl

Przy pięknej słonecznej pogodzie  i urokliwej atmosferze kaszubskiego skansenu  rozstawili swoje stragany i stoiska artyści, twórcy ludowi, rękodzielnicy, producenci zdrowej żywności, gastronomicy.  Reprezentowali  wszystkie polskie etnokrainy : a przede wszystkim  Kaszuby, Kociewie, Kujawy, Kurpie, Pałuki, Krajnę, Podlasie  a także  wiele  regionów krajów ościennych .

Spotkaliśmy tu wielu starych znajomych wystawców a także  nowych,  z zaskakującymi propozycjami artystycznymi i handlowymi.

                                                                                                                    foto : jarmarki-kiermasze.pl

Kto nam się podobał ?  Kogo podziwialiśmy? Na pewno tych artystów - wystawców , którzy od lat zajmują się tworzeniem sztuki ludowej i wyrobów artystycznych:

 Zygmunta Kędzierskiego  z Przymuszewa z pięknie wykonanymi  rzeźbami ludowymi w drewnie,  Elę Świderek , rzeźbiarkę  ludową ze  Skierniewic prezentującą swoje barwne, w  łowickich kolorach rzeźby , Józefa Semmerlinga, artystę rzeźbiarza z Lisewa k/ Krokowej na  KASZUBACH, weterana wdzydzkich jarmarków, Krzysztofa Zawackiego –rzeźbiarza ludowego z Chocenia na Kujawach, rewelacyjne rzeźby artystyczne wystawił  Krzysztof Jacek Sumeradzki, artysta plastyk z Mławy- jego prace wyróżniały się wyjątkowym kunsztem i precyzją wykonania w różnych , szlachetnych materiałach ( bursztyn , brąz kamienie ozdobne, ciekawe drewno). Nowe prace malarskie w tematyce Borów Tucholskich zaprezentował Henryk Ginter  z  Raciąża.

Pod starym wiatrakiem tradycyjnie podziwialiśmy regionalne malarstwo na szkle Włodzimierza Ostoi-Lniskiego z Czerska na KOCIEWIU

 

Sporo pięknych i oryginalnych wyrobów ceramicznych prezentowali artyści ceramicy , podobały się nam wyroby Pracowni Ptasilas - Iwony i Piotra Hukały ze Sławna czy z Pracowni Ceramiki Katarzyny Grześkowiak z Wielkopolski.

 

Jak zwykle nie zabrakło producentów  ekoproduktów : miodów i wyrobów pasiecznych, pieczywa, przetworów owocowych  czy wyrobów mięsnych (spotkaliśmy b. ciekawe  wędliny z gęsiny producenta z Kujaw! ).

                                                                                                                                            

Oryginalne połączenie przetworów z truskawek (świetne !) z wyrobami rękodzielniczymi o motywach truskawkowych zaprezentował Truskawkowy Zakątek, Joanny i Aleksandry Skowyra z Pruszcza Gdańskiego.

 

Zachęcająco i apetycznie prezentują się wyroby mięsne producentów litewskich, jednakże należałoby od tych sprzedawców wymagać certyfikatów producenckich i zezwoleń na handel unijnych, których na straganach nie zauważyliśmy.

 

Zastrzeżenia mielibyśmy do tzw. małej gastronomii na jarmarku. Było jej zbyt mało a oferta obecnych niczym nie zaskakiwała, przypuszczamy niestety, że  jest to efekt bardzo wysokich, pobieranych opłat jarmarcznych . Zapewne wiele pustych miejsc handlowych na tegorocznym jarmarku także potwierdza apetyt organizatorów  na  znaczną część zysków wystawców i handlujących. Organizatorzy jarmarku muszą jednak pamiętać , że ta największa impreza w skansenie, przyciągająca tłumy odwiedzających i wystawiających,  jest także wyjątkowo  korzystną dla muzeum promocją, a z tym, biorąc pod uwagę niechęć dla mediów kompetentnych przedstawicieli muzeum, coś szwankuje .

Nie zaskakiwała też oferta artystyczna organizatorów , chociaż jak zwykle świetnie prezentowała się na jarmarku  Kapela  KASZUBY z Karsina.

                                                                                                                                              foto : jarmarki-kiermasze.pl

Na tegorocznym jarmarku doznaliśmy  także bałaganu i chaosu organizacyjnego  na oficjalnym, płatnym jarmarkowym parkingu jakiego w minionych latach nie było. Terenem parkingu zawładnął konkurencyjny targ utrudniający ruch samochodowy. Pozytywnie za to wyrażamy się o pracy policjantów z drogówki, którzy w tym roku skupili się na pomocy w sprawnym przebiegu jarmarku.

Do zobaczenia za rok, czy przyjedziemy ? Zaczekamy na program imprezy.

 

 

 

 

Jarmarki - Artyści | twórcy ludowi.

Polskie skanseny

#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli- Teodory i Izydora Gulgowskich przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata. i
#Rekomendowany Produkt Lokalny godny szczególnego uznania oraz jak najszerszego upowszechnienia

ORGANIZATORZY JARMARKÓW, TARGÓW I EVENTÓW PLENEROWYCH

        

                

Najpopularniejsi twórcy i wystawcy na polskich jarmarkach i kiermaszach

malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie
Twórczość ludowa z Kociewia, rzeźba w drewnie
Nie ma w polskiej sztuce ludowej działu,który byłby dla niej bardziej charakterystyczny od wycinanki
rzeźba, kompozycje kwiatowe, rękodzieło
Nasze sery wyrabiamy ręcznie, zgodnie ze starą recepturą góralską przekazywaną od pokoleń
Ozdoby piernikowe, Warsztaty Pachnące Tradycją

                

#Rekomendowany Produkt Lokalny, Rękodzieło, Wystawcy

Wykonuje pająki, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką.
Wyjątkowe i niepowtarzalne ręcznie wypalane obrazy na drewnie
Wykonawstwo wielkanocnej plastyki obrzędowej: zdobieniem pisanek, bibułkarstwo, palmy wielkanocne
Jest to jeden z najlepszych, czysto amatorskich zespołów ludowych, mający w swoim repertuarze tańce narodowe
Plastyka obrzędowa, bibułkarstwo, ozdoby świateczne